'Düşen uçakta ölen yok' bilgisi nerdendi?

'Düşen uçakta ölen yok' bilgisi nerdendi?.9461
  • Giriş : 26.02.2009 / 23:03:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım eleştirileri yanıtladı: "Karşı taraftan aldığımız bilgileri verdik"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, İstanbul-Amsterdam seferini gerçekleştirirken inişe geçtiği sırada kaza yapan THY uçağıyla ilgili açıklamalarında bilgilerin karşı taraftan teyit edilerek kamuoyu ile paylaşıldığını ve bu açıklamalarında herhangi bir çelişki bulunmadığını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinde yer alan açıklamasında, kazanın oluş sebebinin kısa sürede aydınlatılacağını, şu anda kazanın nedeniyle ilgili söylenenlerin iddiadan öteye gitmeyeceğini belirtti.

Kaza incelemelerine Ulaştırma Bakanlığından da uzman gönderildiğini kaydeden Bakan Yıldırım, uluslar arası kurallara göre kaza kırım çalışmalarını Hollanda tarafının yapacağını anımsattı.

Yıldırım açıklamasında, ''Biz de gözlemci olarak katılacağız. Uçağın toprak zemine iniş yapması can kaybının az olmasında önemli etkendir. Sorumlu her kim olursa olsun, pilotlarımız kendi hayatları pahasına bu kazanın en az zayiatla atlatılması konusundaki gayretlerini de anıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan Rahmet diliyorum'' ifadesini kullandı.

Çeşitli basın yayın organlarında resmi olmayan ve teyit edilmeyen haberlere itibar edilmemesi gerektiği, şuana kadar yapılan açıklamalarda herhangi bir çelişki bulunmadığı üzerinde duran Yıldırım, açıklamasında şu hususlara yer verdi:

''Açıklamalar kafamıza estiği gibi değil, karşı taraftan teyit edilerek kamuoyu ile paylaşılmıştır. Biz onlardan aldığımız bilgilere itibar etmek mecburiyetindeyiz. Çeşitli haber kanallarından teyit edilmeyen söylemlere itibar edersek, hem kazazedelere hem de yakınlarına büyük bir haksızlık yapmış oluruz.

Açıklamalarımızda herhangi bir çelişki yok. İlk açıklamalara göre herhangi bir can kaybının rapor edilmediğini bildirdik. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Açıklamalarımızı bu çerçevede yaptık gelişmeler çerçevesinde de kamuoyunu bilgilendirdik. Türk sivil havacılığını ve THY'yi gölgelendirmeye çalışan soru işaretleri oluşturacak açıklamaları esefle karşıladık. Dış basından bu yönde çıkan haberlerin durdurulması adına da gerekli girişimlerde bulunduk.''

Bakan Yıldırım, Hollanda makamlarının usul ve esaslarına riayet edilmesi gerektiğini ayrıca bu çalışmaların hızlandırılması konusunda da gerekli görüşmeleri yaptıklarını da duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*