Düşen uçaktan çok çarpıcı iddia

Düşen uçaktan çok çarpıcı iddia.13259
  • Giriş : 11.04.2009 / 06:10:00
  • Güncelleme : 10.04.2009 / 22:38:50

Hollanda gazetesi, Amsterdam’da düşen THY uçağındaki bilgisayarla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçen ay Amsterdam'daki Schiphol Havaalanı'na inişe geçtiği sırada düşen Türk Hava Yolları'nın Tekirdağ isimli uçağında bulunan ve Amerikan Savunma Bakanlığı'na ait gizli bilgiler içeren bir dizüstü bilgisayarın, kazadan hemen sonra savcılık tarafından alınıp Amerikalı yetkililere teslim edildiği ileri sürüldü. Telegraaf Gazetesi tarafından öne sürülen iddiayı doğrulayan Haarlem Savcılığı, Amerikalı yetkililerin isteği üzerine söz konusu bilgisayarın kazadan yaklaşık iki saat sonra alınıp kendilerine teslim edildiğini açıkladı. Bilgisayarın daha sonra özel bir uçakla Amerika'ya götürüldüğü kaydedildi.

Kazadan hemen sonra Amerikanın Lahey'deki Büyükelçiliği'nin ilgili bölgenin savcılığını arayarak, başkalarının eline geçmeden söz konusu bilgisayarın alınıp kendilerine teslim edilmesine dönük istekte bulunduğu ve savcılığın da bunu yerine getirdiği öne sürüldü. Gazete, Hollandalı yetkililerin bilgisayarın içindekilere dokunmadıklarını da yazdı.

Kazada hayatını kaybeden Boeing firması yetkililerinden birisine ait olduğu belirtilen bilgisayarda, geliştirilmiş radar sistemlerine ilişkin gizli bilgilerin yer aldığı kaydedildi. Gazete de ayrıca, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın bir projesi için çalışan Boeing firmasına bağlı uzmanların İstanbul'dan Seattle şehrine gitmek üzere oldukları da ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*