Düşük hakkında herşey

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Anne adayları için büyük üzüntü düşükl yapmak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bebek sahibi olmak isteyip de adet kanaması geciken bir kadının aklına gelen ilk ihtimâl, doğal olarak hamileliktir. Hamile olduğunu öğrenen kadının ve eşinin sevinci, hayatlarındaki en önemli anlardan biridir. Bu mutluluk, doğumun gerçekleşip, aileye yeni bir bireyin katılmasıyla birlikte başka bir boyut kazanır. Ancak çiftlerin bir kısmı, ilk sevinci takiben büyük bir hayal kırıklığı ile yüz yüze kalabilir. Bu hayal kırıklığının sebebi, bebeğin kaybı ile sonuçlanan düşüktür. Düşüğün yaratabileceği travmayı en hafif şekilde atlatmanın yolu ise, bu konu hakkında bilgi sahibi olmaktan geçer. Peki siz, özellikle hamileliğin ilk haftalarında bebeği tehdit eden düşükler hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?..

İşte, VKV Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu’dan düşükle ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları... lDüşük olduğu nasıl anlaşılır? Kaç çeşit düşük vardır? Bebek 500 gram ağırlığa ulaşmadan gebeliğin herhangi bir nedenle sonlanmasına 'düşük' adı verilir. Teşhisi klinik muayene ve ultrason incelemesi ile konur. Gebeliğin ilk 12 haftasında ortaya çıkan düşüklere 'erken düşük' denir. Gebeliğin 12-20'inci haftaları arasında yaşanan düşüklere ise 'geç düşük' adı verilir.

Ne sıklıkta gelişebilir? Bilimsel çalışmalarda rapor edilen düşük sıklığı yüzde 15-25 arasıdır. Gebelik ilerledikçe düşük ihtimâli de giderek azalır. Düşüklerin yüzde 80'inden fazlası ilk 13 haftada meydana gelir. Risk ilk 8 haftada en yüksektir. 8'inci haftayı geçtikten sonra düşük ihtimâli azalır.

RİSK 8'İNCİ HAFTADAN SONRA AZALIYOR

Belirtileri nelerdir? Düşüğün en önemli belirtisi, kanamadır. Vajinadan kanla birlikte doku gelmesi ile Ağrı oluşumu diğer bulgulardır. Ancak kan pıhtısı ile doku arasındaki ayrım dikkatli yapılmalıdır. Eğer mümkünse düşürülen parçalar muayeneye götürülmeli.

Tekrarlama ihtimâli ne kadar? Olguların çok büyük bir kısmında altta yatan neden sadece o gebelik ile ilgili olduğundan, tekrarlayan düşüklerin görülme ihtimâli çok yüksek değildir. Yapılan istatistikler, her 36 kadından birinin iki kere arka arkaya sadece tesadüfen düşük yapabileceğini gösteriyor.

Yeniden denemeye ne zaman başlanabilir? Bazı çiftler, düşük sonrası hemen yeni bir bebek isterken, bazı çiftler de bu kaybın yarattığı psikolojik travmayı atlatmak için zamana ihtiyaç duyar. Yeniden deneme zamanına karar verirken tek etken, çiftlerin duygularıdır.

ENFEKSİYON RİSKİ VAR

Tüm tıbbi durumlarda olduğu gibi düşükte de komplikasyon riski var. Düşüğe bağlı en önemli komplikasyonlar, kanama ve enfeksiyondur. Düşük sırasında kanama çok hızlı ve fazla miktarda olabilir. Gebelik yaşı ne kadar ileri ise kanama miktarının da o oranda fazla olması beklenir. Benzer şekilde tam olmayan düşüklerde de içeride kalan parçalar nedeni ile fazla kanama görülebilir. Kanamanın bir diğer komplikasyonu da anemidir. Fazla kanama varlığında damar yolu açılarak, sıvı hatta bazı durumlarda kan verilmesi gerekebilir. Enfeksiyon açısından en büyük risk ise vücut içerisinde parça kalmasıdır. Canlılığını yitiren dokular, bakterilerin üremesi için ideal ortam yaratır. Rahim bu parçaları atmaya çalışırken oluşan kasılmalar, şiddetli kasık ağrısı olarak algılanır. İçeride parça kaldığından şüphe edilen durumlarda, mutlaka antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.

YÜKSEK ATEŞ ETKİLER

Embriyoya ait kromozom anomalisi

Çoğul gebelikler

İlaç, radyasyon

Genetik (anne ya da babaya ait genetik bir bozukluk)

Üreme sistemindeki yapısal anormallikler

Myomlar

Annede görülen akut rahatsızlıklar

Aktif enfeksiyonlar (toksoplazma vb.)

Yüksek ateş

Annede görülen kronik hastalıklar

Rahim içi kistler

Kontrolsüz şeker hastalığı

Böbrek hastalığı

Tiroit hastalıkları

Hipertansiyon

Sigara, alkol, yüksek doz kafein ve uyuşturucu düşüğe neden olabilir.

HAMİLELİK ŞANSINI ARTIRMAK İÇİN

Hamilelik şansını artırmak için neler yapılabilir? Düşüklerin önemli bir kısmında yapılabilecek bir şey olmadığı gibi alınacak basit önlemler ve genel sağlığa gösterilecek özenle başarılı bir gebelik sağlanabilir. İdeal kiloya ulaşmak, sigara ve alkolü bırakmak gibi genel önlemler hem üreme sağlığı hem de ilerideki hamilelikler için yararlıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious