Düşük kilolu bebeklerin gözüne dikkat

Düşük kilolu bebeklerin gözüne dikkat.6467
  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Türkiye’de yılda 1,5 milyon bebek dünyaya geliyor. Bunlardan yaklaşık yüzde 7’si (100 bin) zamanından önce (prematüre) doğuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu şekilde dünyaya gelen bebekler körlük riski taşıyor. Göz damarları tam gelişmeden doğan bebeklerde ‘prematüre retinoplastisi’ adı verilen bir rahatsızlık meydana geliyor. Doğumdan sonra ki bir ay içinde teşhis edildiğinde ameliyatla tedavi edilebilen bu hastalık, geç kalındığında kalıcı körlüğe neden oluyor.

Zamanından önce ya da düşük ağırlıkla doğan bebeklerin güneş ışığıyla karşılaşınca göz damarlarının aşırı şekilde çoğaldığını belirten Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğum Bakım Klinik Şefi Prof. Dr. Fahri Ovalı, bunun ilerleyen dönemde körlüğe yol açtığını bildirdi. Göz damarlarındaki çoğalmayı, prematüre bebeklere yoğun bakım kuvözlerinde verilen oksijenin de artırdığını kaydetti.

34 haftadan önce dünyaya gelen çocukların körlük riskiyle karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Ovalı, “Hastalık görülme riski 28 haftadan önce ya da 1.000 gram ağırlıkla doğan bebeklerde yüzde 80’e çıkıyor. Bu nedenle erken doğan tüm bebeklerin mutlaka ilk bir aylık süreçte retina taramasından geçirilmesi gerekir.” dedi. Ovalı, hastanelerin yenidoğan yoğun bakım servislerinde retina taramalarının yapıldığını aktararak, “Bizde de haftada bir gün göz hekimi prematüre bebekleri göz taramasından geçiriyor. Retinoplasti tespit edilen bebekleri de üniversite hastanelerine göndererek ameliyat ettiriyor.” şeklinde konuşarak, haftada 15-20 bebek taramadan geçirdiklerini ve bunlardan 2 ya da 3’ünde problem tespit edildiği bilgisini verdi. Prof. Ovalı, retinoplastinin geç teşhis edilmesi halinde tedavisinin mümkün olmadığını vurgulayarak, “Zamanında tespit edilen rahatsızlık 5-10 dakika süren lazerli operasyonla yüzde 99 başarıyla tedavi edilebiliyor.” dedi.

Erken doğan bebeklerde ayrıca solunum güçlüğü riskide mevcut. Akciğerleri tam olarak gelişmeyen bu bebekler, solunum cihazı ve özel ilaçlar yardımıyla tedavi ediliyor. Öte yandan prematüre bebeklerde mide-bağırsak, böbrek ve sinir sistemlerinde de çeşitli rahatsızlıklar oluşuyor. Bu bebeklerin doğumdan sonra haftalarca kuvözlerde tutulması gerekiyor. Türkiye’de yenidoğan yoğun bakım hizmetleri konusunda hem teknik hem de personel açısından büyük sıkıntı yaşanıyor. Ülkemizde yılda 100 bin prematüre bebek dünyaya gelirken, bunlara hizmet vermek için yalnızca 100 yenidoğan yoğun bakım uzmanı bulunuyor. Erken doğan bebeklerin tedavi edildiği yenidoğan yoğun bakım üniteleri ise üniversite hastaneleriyle büyük devlet hastanelerinde bulunuyor. Ancak bunların kapasiteleri ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Yer yokluğundan pek çok hastanede bir kuvözde 2-3 bebek yatırılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious