Düşüklerin sebebi ağır kaldırmak değil!

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Bebek bekleyen ailelerin düşük ile karşılaştıklarında bunu ağır kaldırmaya bağladıklarına dikkat çeken uzmanlar, düşüklerin en büyük sebebi olarak genetik yapı bozukluğunu gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olay birkaç kez tekrarlandığında çiftler, asla çocuk sahibi olamayacaklarını düşünerek umutsuzluğa kapılıyor. Uzmanlar ise bu dönemde kadının tedavi görmeden bir daha hamile kalmaması gerektiğini belirtiyor. Toplumda düşük sebebinin genellikle dış faktörlere bağlandığını söyleyen uzmanlar, var olan kanaatlerin yanlışlığına dikkat çekerek, ağır kaldırmanın düşük sebebi olmadığını vurguluyor.

Memorial Hastanesi Doğum Uzmanı Operatör doktor Hale Karagözoğlu, on gebelikten birinin düşükle sonuçlandığını ifade ediyor. Düşük riskinin ilerleyen yaşlarla birlikte arttığını bildiren Karagözoğlu, düşüklerin en büyük sebebinin genetik yapı bozukluğu olduğunu kaydediyor. Toplumda ağır kaldırmak gibi aktivitelerin düşük sebebi sayıldığını vurgulayan Karagözoğlu, “Ağır kaldırmak normal ve ardışık düşüklerde rol oynamaz. İnsanlar genellikle düşük sebebini yorulmak, ağır kaldırmak, strese girmek gibi faktörlere bağlıyor. Bu nedenlerin hiçbiri bilimsel anlamda düşük sebebi değil.” diyor.

Tekrarlayan düşüklerin aileleri çok yıprattığına dikkat çeken Karagözoğlu, ikinci düşükten sonra annenin mutlaka ayrıntılı bir tetkik ve tedavi görmesi gerektiğini vurguluyor. İlk gebeliği düşük ile sonlanmış bir kadının ikinci gebeliğinde de benzer bir sorunla karşılaşma ihtimali olduğunu söyleyen doğum uzmanı, anne adaylarının tedavi görmeden asla hamile kalmaması gerektiğini belirtiyor. Karagözoğlu, “Yeni bir gebelikten önce ailelerle gerekli tetkiklerin yapılması lazım. Bu incelemeler yapıldıktan sonra da soruna yönelik davranmak gerekiyor. İlk iki düşükten sonra ise özellikle bunun nedenleri detaylı olarak incelenmelidir.” diye konuşuyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Figen Güney ise düşüklerde genetik faktörlerin birinci derecede rol oynadığını anlatıyor. Güney, genetik faktörlerin incelenmesinin sorunun tespitinde büyük rol oynadığını dile getiriyor. Tekrarlanan düşüklerde iç salgı bezlerine yönelik tetkikler yaptıklarını aktaran Güney şöyle devam ediyor: “Tekrarlanan düşüklerde genetik faktörlerden sonra en çok tiroit bezi problemleri ile karşılaşıyoruz. Düşük nedenleri içinde kronik hastalıklar, jinekolojik hastalıklar; uterus şekil bozuklukları, uterusta yapışıklıklar, miyomlar, tedavi edilmemiş bazı vajinit türleri yer alıyor.” Sigara ve alkol kullanımının da gebeliklerin erken sonlanmasında rol oynadığını ifade eden Güney, anne adaylarının sigara içmemesi ve içilen yerlerde de durmaması gerektiğini vurguluyor. Çok basit tedavi yöntemleriyle sorunu çözdüklerini ifade eden Güney, Çiftlerden birinin kromozomlarında anormallik varsa, tüp bebek uyguladıklarını söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious