Düşünce yoğunlaştırma cihazı Türkiye'de

Düşünce yoğunlaştırma cihazı Türkiye'de.23924
  • Giriş : 19.03.2008 / 15:35:00

Düşünce yoğunlaştırma cihazı "mindball", Marmara Sağlık Sektörü İşadamları Derneği (MASSİAD) üyesi ERG Grup tarafında piyasa sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de ilk defa görücüye çıkan tıbbi cihazlardan biri olan, zihin odaklama ve dikkat kabiliyetini geliştiren, nörolojik geri besleme terapisi yöntemi (EEG biofeedback) ve eğlenceli uygulaması mindball, uluslararası patentli ve CE belgesine sahip.

Yeni teknoloji kullanılarak üretilen cihaz beyini eğitimi, düşünce yönetimi, dikkat, motivasyon ve performans arttırıcı olarak biliniyor. Görmeyeler de dahil dikkat dağınıklığı yaşayan öğrencilere faydalı olacağı belirtilen mindball ile sakinlik, iç huzur ve zihnî odaklanmayı en iyi başaranın kazandığı, tekli, ikili ve çoklu bir oyun da oynanıyor. ERG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güngör, mindballun çıkış noktasının havacılık ve pilotlara yönelik eğitim olduğunu belirtti. Güngör, "Bu yöntem ABD West-Point Askerî Akademisi, İsveç Olimpiyat Eğitim Merkezi gibi yerler başta olmak üzere dünyaca ünlü kuruluşlar tarafından performans arttırma amacıyla kullanılıyor" dedi.

Cihazın 15. Uluslararası İstanbul Tıbbi Analiz, Teşhis, Tedavi, Koruma ve Rehabilitasyon Ürün, Cihaz, Teknik ve Ekipmanları Fuarı'nda (Ekspomed 2008) da tanıtıldığını belirten Güngör, İsveç İnteraktif Enstitü'deki Smart Studio tarafından 2003 yılında üretilen cihazın Türkiye'ye ilk defa getirildiğini kaydetti. Hayatı tekdüzelikten çıkaracak cihazın, alışılmış adrenalin ve aktivite üzerine kurulu müsabakaları rafa kaldırarak insanı gerginlikten uzaklaştıracağını öne süren Güngör, "Mindball, meditasyonun en kolay şeklini sunuyor. Konsantrasyonu sağlama, performansı ve dikkati arttırma özellikleri bu cihazda toplandı" şeklinde konuştu.

Erkan Güngör, mindballun yapılış hikayesini ise şöyle anlattı: "ABD'deki California Üniversitesi'nden Dr. Barry Sterman, 1994 yılında iniş simülasyonu eğitimi alan 15 savaş pilotunun beyin dalgalarını inceledi. En başarılı pilotların, uçuş esnasında beyinlerindeki alfa ve teta dalgalarını çok iyi düzenlediklerini belirledi. Bu çalışmanın ardından beyin dalgalarının eğitimine yönelik EEG neurofeedback yöntemi geliştirildi. Sözkonusu yöntem, başta NASA olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından performans arttırma amacıyla kullanılmaya başladı"

MİNDBALL İLE DİKKAT OYUNU

Üstünde küçük bir topun bulunduğu uzunlamasına bir masanın iki ucunda birer kişi oturur. EEG adı verilen beyin dalgalarını algılayan sensör sistemli bantları alınlarına takarlar. Mindballa bir monitör bağlanırsa, oyuncular zihin aktivitelerini grafik olarak görebilir. Oyunda asıl amaç rahatlamak, iç huzuru yakalamak ve tıp diliyle meditasyon, yani yapılabildiği kadar beyinden birçok obje ve subjeyi silip tek düşünceye odaklanmaktır. Dikkatini en fazla toplayan, oyunu kazanacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious