Dut yiyen göçebeler zehirlendi

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Kilis'te kuruüzüm ve dut yiyen 12 kişi zehirlenerek Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kilis'e çalışmak üzere gelen ve çadır hayatı yaşayan göçebeler, yakın çevrelerinde çöpe atılmış kuru üzüm ve dut buldular. Bunları kendi aralarında paylaşan ve yiyen göçebelerden biri hamile kadın ve 11'i çocuk olmak üzere 12 kişi zehirlendi.

Önce Kilis Devlet Hastanesi'ne kaldırılan vatandaşlar, durumlarının ağır olması sebebiyle 3 ambulansla Gaziantep'teki çeşitli hastanelere sevk edildi.

Kilis Devlet Hastanesi'ne getirilen zehirlenmiş hastalara ilk müdehalede bulunan sağlık görevlileri, zehirlenenlerden 4'nün çok ağır diğerlerinin ise havale durumunda olduğunu gözlemledi. Yoğun bakım ünitesi yeterli olmayan Kilis Devlet Hastanesi'nden Gaziantep'e sevk edilen hastalardan durumu ağır olanların hayati tehlikelerinin devam ettiği diğerlerinin ise iyileşme belirtileri gösterdikleri öğrenildi.

Kilis devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fuat Karakuş, zehirlenme nedenlerinin bulgular ışığında tarım ilacı olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını ve belirtilerin bu tahmini güçlendirdiğini ifade etti.

Karakuş, "Hastaneye getirildiklerinde durumları oldukça kötüydü. Özellikle 4'ünün durumu kritikdi. Burada solunum cihazı olmadığından ve yeterli yoğun bakım ünitesi bulunmadığından zaman kaybetmeden Gaziantep'teki çeşitli hastanelere sevk ettik. Gelişmeleri takip ediyoruz."diye konuştu.

Kilis Valisi Nevzat Turhan'da olayla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Harman yerindeki kuru üzümden de örnekler alarak tahlile gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious