Duvarların dili olsa

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Maliye'deki 'çete' iddialarının ardından ilk kez geçen hafta CHP'lilerle aynı mekânda karşı karşıya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biri müfettiş beş maliyeciyle ilgili soruşturmanın kamuoyuna 'çete' olarak yansıtılmasını eleştiren CHP'li Akif Hamzaçebi, soruşturma tamamlanmadan insanların suçlu ilan edilmesine, eski bir Maliyeci olarak üzüldüğünü, ama Unakıtan'ın üzüntü duymadığını söyledi. Unakıtan'ın yanıtıysa "Sen Maliye Bakanı olunca bildiğin gibi yönetirsin" oldu.
CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu da, Unakıtan'ı sert bir dille eleştirdi. Maliye Teftiş Kurulu Başkanvekili Cemal Boyalı'nın çok ciddi bilgi kirliliği yarattığını, açıklamalarını da Unakıtan'ın bilgisi dahilinde yaptığını kaydeden Kılıçdaroğlu, Unakıtan'a Boyalı hakkında soruşturma açtırıp açtırmayacağını sordu.
Unakıtan'ın yanıtı yine aynıydı:
"Sen de Maliye Bakanı olunca kendi yönteminle yönetirsin."
CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu, espriyle "İki Maliye Bakanı olur mu sayın Bakan?" diye sorunca ise Unakıtan, "Niye olmasın? Dönüşümlü olarak biraz o olur, biraz o olur" diyerek herkesi güldürdü.

İktidardaki muhalefet
AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, parti içinde aykırı fikirleriyle tanınan bir isim. Yarbay gerek parti içi toplantılarda gerekse Meclis'te zaman zaman muhalefetten daha sert eleştirilerde bulunur. Ancak, Ersönmez bey, bu eleştirileri öyle nazik bir üslupla yapar ki, AKP yöneticileri ona diğer parti içi muhaliflere davrandığı gibi davranamaz.
TBMM Anayasa Komisyonu'nda geçen hafta Siyasi Etik Yasa Teklifi görüşülürken Yarbay'ın aykırılığı toplantıda espri konusu oldu. Komisyon başkanı Burhan Kuzu, teklifle ilgili tüm üyelere tek tek söz veriyordu. Kuzu, bir ara "Ersönmez beye söz vermemek olmaz" diyerek Yarbay'ın konuşmasını istedi.

CHP'li İlyas Sezai Önder'in söz talebinde bulunduğunu söylemesi üzerine Kuzu, "Bir muhalefete bir de iktidara söz vererek toplantıyı sürdürelim" dedi. Bunun üzerine bazı komisyon üyeleri, "O, iktidar mı?" diye sordu. Kuzu'nun "Evet, muhalefete söz vermiş gibi oluyorum" şeklindeki sözleri ise komisyonda herkesi güldürdü.
Yarbay da esprileri haklı çıkarırcasına düzenlemeyi en sert eleştiren isim oldu. Siyasi etik komisyonunun kurulmasına bile gerek olmadığını ifade eden Yarbay, komisyon kurularak yapılmak istenenin dokunulmazlık dosyaları ele alınarak yapılabileceğini söyledi. Yarbay, CHP'nin komisyonda 'eşit temsil' isteğine de tam destek verdi.
Komisyon üyeleri Ersönmez Yarbay konusunda bir kez daha haklı çıktıklarını gördü.

'Kara Tren gecikir belki hiç gelmez!'
Ülkelerin gelişmişlik göstergelerinden biri olarak demiryolu ağının uzunluğu gösterilir. Ancak Türkiye, Cumhuriyet'in ilk yıllarından bu yana demiryolu ağını genişletmeyi bir türlü beceremedi. Bu sebeptendir ki, Türk halkı halen Kara Tren'i unutmadı. Türk halkının Kara Tren'e olan sevgisi o denli büyüktür ki, adına türküler dahi yazılmış ve günümüze kadar söylenegelmiştir. Bunlardan biri ve en tanınmışı ise anonim olan 'Kara Tren' türküsüdür. Demiryolu kültürünün ayrılmaz bir göstergesi olan türkü, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın da gözdesi. TCDD'yi bilet rezervasyonu için aradığınızda telesekreterin yönlendirmesinin ardından, istediğiniz yere bağlanana kadar size 'Kara Tren' türküsü, enstrümantal olarak dinletiliyor. Bu arada hatırlatmak gerekir, türkünün nakaratında, "Kara tren gecikir belki hiç gelmez/Dağlarda salınır da derdimi bilmez/Dumanın savurur halimi görmez/Gam dolar yüreğim gözyaşım dinmez" deniliyor. 10 gün boyunca birçok tren seferinin onarımlar nedeniyle yapılamadığı dikkate alınırsa, santraldaki bu türkü yolcu açısından gayet açık bir mesaja dönüşüyor. Tren müdavimleri rezervasyon için aradığında bu türküyü dinlemeye devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious