Duygularım rol oynadı

Duygularım rol oynadı .12200
  • Giriş : 12.11.2007 / 18:47:00

Kicker, Schalke 04'te oynayan milli futbolcu Halil Altıntop'a neden Türk Milli Takımını seçtiğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman spor dergisi Kicker, Almanya Birinci Ligi takımlarından Schalke 04'te oynayan milli futbolcu Halil Altıntop ve Alman Ümit Milli Takımı'nda forma giyen Mesut Özil'e neden Türk ve Alman Milli Takımlarını seçtiklerini sordu.

Halil Altıntop, “Neden Almanya için oynamıyorsunuz” şeklindeki bir soruya karşılık, kardeşi Hamit'in Türk Milli takımında oynamak istediğini belirterek, “Benim için iki tarafın da iyi argümanları vardı. Sonunda ailemizin ülkesi için karar verdik. Duygular bir rol oynamasaydı Almanya için karar verirdim” dedi.

Hamit ile birlikle 17 yaşında ilk kez Türk Milli takımın aday kadrosuna katıldıklarında başka bir kültürde yetiştiklerini anladıklarını ifade eden Halil, Türk Milli takımına uyum sağlama yönünde bir sorun çekmediklerini belirtti.
"Kendinizi daha fazla Türk mü yoksa Alman mı hissediyorsunuz” ve “Ramazan'da oruç tuttunuz mu” şeklindeki soruları cevaplandıran Halil, “Burada bir Türk gibi yaşıyoruz. Türk Milli takımında olduğumuz zaman oruç tutmak kesinlikle yasak” şeklinde konuştu.

Halil, “Bir Türk kulübünde oynamak için planınız var mı” sorusuna karşılık da “Türkiye'de her takımda en fazla 6 yabancı futbolcu oynayabileceği için bize ilgi çok büyük. Bir Türk futbolcusu olarak İstanbul derbisinde oynamak lazım” şeklinde cevap verdi.
Mesut da “Siz neden Almanya için oynuyorsunuz” şeklindeki bir soruya karşılık, “Almanlar benim için çok çaba sarf ettiler. Türk Futbol Federasyonu milli takıma davet etmek için uzun süre düşündü” dedi.

Alman U21 Milli Takımında kendisini iyi hissettiğini ifade eden Mesut, “Ben burada doğdum. U21 takımında arkadaşlarımla birlikte kendimi evimde gibi hissediyorum” şeklinde konuştu.

Milli takım seçiminde özgür bir seçim yaptığını ve ailesinin de arkasında durduğunu söyleyen Mesut, verdiği karardan şimdiye kadar pişmanlık duymadığını belirtti.

Mesut, “Daha sonra pişmanlık duyabileceği” yönündeki bir soruya karşılık da “Bunu şu an söylemek çok zor. Hangi ülke beni ister onu bilemem” dedi.

Mesut, Alman milli marşını neden söylemediği şeklindeki bir soruya karşılık da kendisini bununla özleştirmemekle bir ilgisinin olmadığını, Alman Milli takımında oynayan Lucas Podolski'nin de milli marşı söylemediğini ifade etti.

Mesut, Türkiye'de hangi takımı tuttuğu yönündeki bir soruya karşılık da “Kendimi küçük bir Fenerbahçe taraftarı olarak nitelendirebilirim. Özellikle derbi maçları olduğu zaman çok heyecanlanırım” ifadesini kullandı.

“Kendini daha fazla Alman mı yoksa Türk olarak mı hissediyorsun” şeklindeki bir soruya Mesut, “Daha fazla Türk. Burada ailem büyük bir rol oynuyor. Evde Türkçe konuşuyoruz. Yiyecekler, inanç, müzik, arkadaşlar buna dahil” şeklinde cevap verdi.

Türkiye'ye gittiklerinde kendisini yabancı olarak görmediğini belirten Mesut, “Ailem Karadeniz'in Hısıroğlu köyünden geliyorlar. Yılda bir iki kez gitmeme rağmen çok iyi kabul görüyorum” dedi.

Mesut ve Halil, gelecekte de Almanya'da kalmak istediklerini ifade ettiler.

Kicker'in haberinde, Bundesliga'da 10 Türk kökenli futbolcunun oynadığını, bu futbolculardan 4'ünün hangi Milli Takım için oynayacakları yönünde karar verebilecekleri ifade edildi.

Haberde, Zafer Yelen (Hansa Rostock), Emre Öztürk (VfL Wolfsburg), Halil Altıntop (Schalke 04) Hamit Altıntop (Bayern München), Necat Aygün (MSV Duisburg), Yıldıray Baştürk (VfB Stuttgart), Mesut Özil (Schalke 04), Umut Kocin (Arminia Bielefeld), Bilal Çubukçu (Hertah BSC Berlin ) ve Serdar Taşçı'nın (VfB Stuttgart) Bundesliga'da oynadıklarını, FIFA kurallarına göre 21 yaşını doldurmamış ve A Milli Takımda oynamamış olan Mesut Özil, Umut Kocin, Bilal Çubukçu ve Serdar Taşçı'nın hangi Milli Takım için oynamak istediklerine karar verebilecekleri belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious