Düzce depreminin 7. yılı

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999'da yaşanan depremlerin ardından Düzce'de kurulan prefabrik evlerde halen 344 aile yaşamlarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir süre prefabrik evlerde kalan vatandaşlardan depremde evleri yıkılan hak sahipleri, daha sonra yaptırılan kalıcı deprem konutlarına taşındılar. Ancak deprem sırasında kiracı olduklarını ve bu nedenle kalıcı konutlar için hak sahibi olamadıklarını öne süren aileler yaşamlarını prefabrik konutlarda sürdürmeye devam ediyor. Düzce'nin Gümüşpınar köyünde 58, Fevzi Çakmak Mahallesi'nde 70 ve Kiremitocağı Mahallesi'nde 216 olmak üzere toplam 344 prefabrikte, vatandaşlar zor koşullar altında yaşıyor. Bu konutlarda daha çok yardıma muhtaç kişilerin oturduğu belirtildi.

Suyu olmayan, ısınma sorunu yaşanan prefabrik evlerde ağır kış koşulları altında 6. kışlarını geçirdiklerini söyleyen Düzceli vatandaşlar, yasak ve tehlikeli olmasına rağmen prefabriklerde soba yakmak zorunda kaldıklarını, aksi takdirde soğuk havadan korunamayacaklarını dile getiriyor. Bu arada, Düzce Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bir kereye mahsus olmak üzere prefabrik evinden ayrılan vatandaşlara 600 YTL nakdi yardım yapıldığını kaydetti.

12 Kasım 1999'da, saat 18.58'de Kaynaşlı merkezli 7,2 büyüklüğündeki deprem, 17 Ağustos depremi ile yıkılan Düzce'yi ikinci defa vurmuştu. 17 Ağustos depreminde Düzce'de 270 kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybederken, 12 Kasım depreminde 782 kişi, Bolu'da ise 48 kişi öldü. Yaşanan her iki depremde, Düzce'de toplam 16 bin 666 konut yıkıldı. 12 Kasım depremi, Bolu'da ise 2 bin 399 konutun yıkılmasına neden oldu.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Düzce'nin kaderi Teşvik Yasası ile değişti. Düzce, yaşam koşullarının düzelmesiyle göç vermekten kurtulurken, organize sanayi bölgelerinin kurulmasıyla, binlerce kişiye iş sahası açıldı. Depremden sonra Bolu'dan ayrılarak il olan Düzce'de, yaralar hızla sarılmaya çalışıldı. Yıkılan binaların yerinde yenileri yükselirken, Belediye ve Valilik binalarının yapım çalışmalarına da başlandı. Belediye, doğalgaz çalışmalarıyla birlikte altyapıyı da yeniledi.

Öte yandan Düzce'de 12 Kasım 1999'da meydana gelen depremin 7. yılı dolayısıyla Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada, geçen zamana karşın depremler olmamış gibi kayıtsız kalındığı ve önlem alınması konusunda yavaş hareket edildiği öne sürüldü. Türkiye'nin deprem riski yüksek bir coğrafyada bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Türkiye'de yaşanan, yaşanacak depremlere 'kadercilik' anlayışıyla yaklaşıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious