Düzce'de bir ilk

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Teşvik yasası kapsamında organize sanayi bölgeleri kurulan Düzce'de, ihracata katkı sağlayacak yeni bir sektör ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgilere göre, Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı Köprübaşı Ömer Efendi köyünde 150 dönüm arazi üzerinde peyzaj için üretilmeye başlanan 25 çeşit gül ihraç edilmeye başlandı. Yetiştirilen ilk güllerden 6 bin kök Türkmenistan'a gönderilirken 100 bin kökte sipariş alındığı bildirildi.

Ürettiği peyzaj güllerinin soğuk ve sıcağa karşı dayanıklı olduğunu belirten işletmeci Ekrem Yılmaz; "Burada peyzaj gülü üretiyoruz, basma gül üretiyoruz. Bu güllerimiz kaliteli 25 yıl ömürlü güllerdir. Bu güllerin en büyük özelliği kokulu olması, çiçeklenmesinin çok uzun bir süre dayanması, görünümünün güzel olması. En önemlisi sıcağa ve soğuğa dayanıklı olmasıdır. 1 yıl önce burada üretime başladık. Örnek bir çalışma Düzce'ye hayırlı olsun. Tekniğe uygun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Avrupa'dan aldığımız patentle bu üretimi gerçekleştiriyoruz. Şu anda Türkmenistan'a ihracatımız başlamıştır. 100 bin adet 2007 yılı için sipariş aldık. Yurt içinden de çok yüklü siparişler geliyor. 2007 yılı içindeki kapasitemizi 400 bin adet'e çıkaracağız" dedi.

100 bin adet siparişin Dubai'den geldiğini belirten Yılmaz; "Suriye pazarına da girmeyi düşünüyoruz. Şu anda Türkmenistan ve Kırgızistan'a ihracat yapıyoruz, ileriki yıllarda da İran'dan talep geleceğine inanıyorum."şeklinde konuştu.

Gül üretim merkezinde incelemelerde bulunan Düzce Tarım İl Müdürü Ahmet Şahin ise Düzce'de böylesine bir yatırım yapılmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek; "Fevkalade sevinilecek bir şey. Yurt dışına ihraç ediyorlar. Sanırım 40 bin civarında gülleri var. Diğer bitkilerden saksılı ve saksısız süs bitkileri özellikle bahçe peyzajında kullanılacak bitkileri üretiyorlar. Bu alan bir de para kazandıracak bir alan. Düzce'de ilk defa yapılıyor. Kendilerini tebrik ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious