Düzeltme hareketlerine dikkat edin

Düzeltme hareketlerine dikkat edin.18884
  • Giriş : 06.11.2008 / 09:32:00

Çarşamba günü global sermaye piyasaları Barack Obama’nın zaferinden sonra olumlu seyrini bırakarak sert geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kısa süreli tepki hareketlerine dikkat!

Hafta başında yatırımcıları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyarmıştık. Bear piyasalara özgü olan bu tür kısa süreli tepki hareketlerini çok yaşadık ve daha yaşamaya devam edeceğiz. Fakat ekonominin genel görünümünde ciddi düzelmeler olmadan bear piyasanın son bulduğundan bahsetmek imkansız olur.

Dünyanın mali kriz sonrasında uzun ve derin bir resesyona gireceğinden uzman ve yatırımcıların bir tereddütü kalmadı. Bugün, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının faiz indirimi yapmasının beklentisi ile kısa süreli ve yukarı yönlü bir seyir izleyebiliriz. Atlantik'in iki yakasından gelen kötü hizmet sektörü verileri faiz indirimlerini zorunlu kılmakta. ABD işsizlik endeksinde gerileme devam etti. Her kötü veri sonrasında satışlar hızlanacaktır.

Dün olumlu havanın dağılması ve kötü gelen ekonomik veriler sonrasında Wall Street yüzde 5 civarında geriledi. Avrupa'da da aşağı yönlü seyir hakimdi. Bugün Asya Sermaye piyasaları ile yurtdışı vadeli sözleşmeleri değer kaybetmeye devam ediyor. Nikkei 225 yüzde 6.5 aşağıdan işlem görmekte.

Dün, IMKB – 100 yüzde 5.07 değer kaybederken, Aralık vadeli IMKB – 30 endeksi yüzde 4.91 düşüşle 37.275 puandan kapandı. Ayı piyasasının son bulmadığı konusunda uyarılarda bulunmuştuk. Mali kriz eskiye nispeten etkinliğini yitirdi. Yeni gündem reel sektör krizi. Makro ekonomik veriler ile şirket karlılıkları çok kötü gelmeye devam edecektir. Daha resesyonu net olarak hissedemiyoruz. Mali sektör harici şirketlerin batık haberleri daha gelmeye başlamadı. Bugün yaşananlar sadece resesyon öncesi kötü seyir.

Bugünün satış ağırlıklı bir gün olacağından kimsenin şüphesi yok. Sıkıntı devam edecek olmasına rağmen en ufak beklenti alım hareketlerini hızlandıracaktır. Yatırımcının doğru zamanlamayı yapıp, uzun süreli mal taşımaması çok önemli. Reel sektör krizden çıkmadan beklentilerin etkisi ile piyasalar değer kazanmaya başlayabilir. Sermaye piyasalar için önemli olan beklentilerdir. Fakat Obama'nın işbaşı yapacağı Ocak 2009 ortalarına kadar uzun süreli olumlu bir seyir beklememekteyiz.

TERAMENKUL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*