DYP, Zapsu'yu Meclis'e taşıyor

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Ağar, Cüneyt Zapsu'nun büyükelçilerle görüştüğü konuların Meclis gündemine gelmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ağar, Kuzey Irak'daki PKK kamplarına yönelik olası harekat kararının destekleyeceklerini açıkladıklarını ifade ederek, ''Bu dönem önceden de göremeyeceğimiz çok şeylerede gebe olabilir. Bu konuda paylaşılması gereken yer Meclis'tir. Bu konuda hükümet gösterdiğimiz duyarlılığı gözönünde bulundurarak iyi değerlendirmelidir. '' şeklinde konuştu.

Bala'nın Karaali beldesinde DYP kurucularından Mükremin Ballı'nın oğlunun düğününe katılan DYP Genel Başkanı Ağar, Ortadoğu'daki son gelişmeler ve AK Parti MKYK üyesi Cüneyt Zapsu'nun büyükelçilerle yaptığı görüşmeler hakkında soruları yanıtladı. Ağar, Zapsu'nun görüşmelerine ilişkin olarak hukuki, siyasi ve cezai sorumluluğu olmayan birisinin görüşmelerde bulunmasının Türkiye'yi zora sokacağını söyledi. Zapsu'nun yaptığı görüşmelerin sadece kendilerince değil iktidar partisinin içindeki üyeler tarafından da eleştiri konusu olduğunu söyleyen Ağar, ''Türkiye ciddi bir devlettir, dolayısıyla buranın gelenekleri vardır. Bu gelenekler dış politika açısından son derece önemlidir. Mesele bilmiyorduk denilerek hafiften geçiştirilecek bir iş değildir.'' dedi.

DYP Genel Başkanı Ağar, İran'ın Kandil Dağı'ndaki terör örgütü PKK kamplarını vurmasıyla ilgili olarak, İran'ın bölgede söz sahibi olabilecek bir konuma doğru gittiğinin işareti olarak gösterdi. Türkiye'nin Ortadoğu'da insiyatif kaybeden bir ülke olmaktan çıkartılması gerektiğinin altını çizen Ağar, ''Görünen o ki bütün bu olayların sonucunda ortaya çıkan tabloda İran bu bölgenin güçlü devleti olmaktadır. Türkiye sürekli gücünden kaybeden kendisinin olması gereken yerin altında noktalara doğru gitmektedir.'' dedi.

Türkiye'nin bölgede gücünün test edilmemesi gerektiğini vurgulayan Ağar, ''Türkiye'nin gücü test edilmeyecek ölçüler içinde olmalıdır. Bu ülke kendi devlet geleneklerine göre yönetilmelidir. Herkesin şahsi bakışı içerisinde değerlendirilmeyecek kadar önemli bir dönem yaşıyoruz. Bu dönem önceden de göremeyeceğimiz çok şeylerede gebe olabilir. Bu konuda paylaşılması gereken yer Meclis'tir bu konuda hükümet gösterdiğimiz duyarlılığı gözönünde bulundurarak iyi değerlendirmelidir. Biz istediğimizi yaparız istediğimiz gibi davranırız. Düşüncesinde kimse olamaz. Biz konuyu ciddiyetle takip ediyoruz. Hükümet bu sorumluluğunun farkında olmalıdır. Yoksa biz hatırlatırız. ''şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious