DYP 'hayır' diyecek

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: "Tezkereye hayır diyeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, hükümetin Lübnan'a asker göndermesiyle ilgili krizi iyi yönetemediğini belirterek, asker gönderme tezkeresine red oyu vereceklerini söyledi.
TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Mehmet Ağar, Lübnan'a asker gönderme konusunun, 'ak 'veya 'kara' arasında hiçbir mesafe bırakılmadan ele alınmasını yanlış bulduğunu ifade ederek, tezkereye olumlu oy vereceğini açıklayanların da olumsuz oy vereceğini açıklayanların da hain ilan edildiğini dile getirdi. Lübnan'a asker gönderilmesine karşı tepkilerin, hükümete karşı güvensizlik hareketi haline dönüştüğünü vurgulayan Mehmet Ağar, hükümetin bugüne kadar hiçbir krizi başarıyla yönetemediğini savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın spontane sözlerle Başbakanlık makamına yakışmayan davranışlarda bulunduğunu savunan Ağar, 'Askerlik yan gelip yatma yeri değildir' şeklindeki sözlerin, yurt içinde ve yurt dışında önemli görevler yapan TSK personelini demoralize edeceğini söyledi. Terör konusunu büyük bir iyi niyetle iç politika malzemesi yapmamaya çalıştıklarını ancak, hükümetin bu konuda kılını bile kıpırdatmadığını dile getiren Ağar, Türkiye tarihinde hiç görülmeyen manzaraların ve duyulmayan sözlerin cenaze törenlerinde görülür ve duyulur olduğunu belirtti. Ağar, "Türkiye'ye güvenimiz vardır ama hükümetin bu tavrına güvenimiz yoktur. Hükümetin kriz üreten tavrına karşı güvensizliğimiz vardır. Tavrımız ret yönünde olacaktır" dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun kendisi için kullandığı "ürkek ve tırsak" ifadelerinin hatırlatılması üzerine, Mehmet Ağar, "Normal şartlarda hoşgörüyle karşılayıp hiçbir şey söylememem gerekiyor. Türkiye'de herkes herkesin demokrasi anlayışını, siyaseti yönetme anlayışını, siyasette yeni üretilen delikanlılık anlayışını bilmektedir. Bizim bu meselelere ilişkin tavırlarımızın zekatını versek bu söz sahipleri ömür boyu idare edebilir" diye konuştu.

Ağar, "Hükümete güvenmediğiniz için mi ret oyu vereceksiniz?" sorusu üzerine,hükümetin bu krizi yönetemeyeceğinin belli olduğunu, o yüzden ret oyu vereceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious