DYP ile Anavatan birleşiyor

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Merkez sağın iki partisi DYP ile Anavatan, birleşme ve seçime birlikte girme yolunda ilk adımı attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP'nin adını değiştirmesi ve bu partide birleşilmesi konusunda ilke kararına varılırken, iki parti ilk sınavı TBMM'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde verecek.
Sağdaki bütünleşme arayışları cumhurbaşkanlığı süreciyle birlikte hız kazandı. DYP ile Anavatan kurmayları arasında devam eden görüşmelerde en büyük sorun olan 'birleşmenin çatısı' konusunda belli bir uzlaşma sağlandı.
Edinilen bilgiye göre, öncelikle iki parti başta cumhurbaşkanlığı seçim süreci olmak üzere parlamentoda atılacak her adımda birlikte hareket ederek, yakınlaşma sağlayacak. İki partinin lideri de bu süreçte sık sık görüş alışverişinde bulunacak. Parti teşkilatları liderlerin düzenleyeceği mitinglerde birbirlerine destek verecek.
Seçim sürecine girildiğinde Anavatan kendini feshedecek. Anavatanlılar seçimlere DYP'nin listelerinden girecek. Seçimlerden sonraysa DYP kongresi toplanarak yeni bir isim adı altında birleşme sağlanacak. İki partinin kurmaylarınca geliştirilen bu formül, bundan sonraki süreçte parti teşkilatlarına anlatılacak. Milliyet yazarı Taha Akyol'un dünkü yazısında Anavatan kurmaylarının hazırladığını belirttiği projeye göre birleşme adını Birleşik Demokrat Parti (BDP) olarak değiştirecek DYP çatısı altında olacak.

Ağar: Birlik benim misyonumda var
DYP Genel Başkanı Ağar dün, birleşme arayışıyla ilgili sorulara şu yanıtı verdi: "1980'le birlikte başlayan Türk siyasetindeki parçalanma ve dağılmayı milletin talepleri nezdinde bütünleşmelere doğru taşımak merkez sağın geleneksel çizgisi olan DYP ve onun genel başkanı olarak benim misyonum çerçevesi içerisinde olması lazım gelir. Bu başlangıçtan hayırlı bir sonuç çıkar mı derseniz? Çıkabilir."
Ağar, "Daha önce bu birleşme için adres olarak hep DYP'yi gösteriyordunuz. Yine bu görüşmelerde bu geçerli mi? Çatı DYP mi olacak?" sorusunuysa "Bunlar özelde paylaşılması lazım gelen işlerdir" diye yanıtladı. Ağar, süreyle ilgli bir soru üzerineyse "Bu işler en kısa zamanda nasıl başarılırsa o şekilde yapılır" diye konuştu.
Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise şu bilgileri verdi: "Her iki partiden insanların karşılıklı iyi niyet beyanlarıyla gelişen işbirliği arayışları vardır. Ancak bu kamuoyuna yansıdığı gibi senaryolaştırılmış, partilerin kurumsal kimliklerinin temsil edildiği bir anlaşma, görüşme şu ana kadar gerçekleşmiş değildir. Yazılıp çizilenleri ben de gazetelerden okuyorum. Yarınki grup toplantımızda bu meleseye ilişkin detaylı değerlendirme yapacağım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious