DYP Lideri Ağar sözlerini savundu

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

DYP Lideri Mehmet Ağar: "Dağ kadrosuna ovadan gidişin önünü engelliyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, "Dağda silah atacaklarına düz ovada siyaset yapsınlar" sözlerine karşılık yapılan eleştiriler üzerine, "Sözlerimi anlayan anladı, ben tam tersini söylerek dağ kadrosuna ovadan gidişin önünü engelliyorum." dedi.

DYP lideri Mehmet Ağar, Samanyolu Televizyonunda Gazeteci-Yazar Hüseyin Gülerce'nin sorularını cevapladı. Son günlerde terör örgütüne yönelik, "Dağda silah atacaklarına, ovada siyaset yapsınlar" sözleriyle eleştirilen Ağar, kendini "Ovadan dağ kadrosundaki yükselmenin önüne geçmek, yani çomak sokuyorum" diyerek savundu.

Sözlerinin "af getirmek istiyor" şeklinde yanlış anlaşıldığını ifade eden DYP lideri, "Dağda şu an resmi rakamlara göre 3 - 5 bin kişi var. O sözlerimdeki maksadım oradaki sayıyı dondurmak ve engellemek. Kimi tahsilini yapsın, kimi iş bulsun, toplum içerisinde bir görev üstlensin. Millet aslında ortaya koyduğum tabloyu anladı. Yani yumuşama iklimini oluşturmaktı. Toplumsal baskı nedeniyle herkesin burada bir rol üstlenmesini ortaya koydum. Bu benim vicdani bir rolüm, görevim, bunu söylemek kendime siyasi bir hizmet olarak görüyorum." diye konuştu.

Çatışmada şehit düşen bir oğlu için "vatan sağolsun diyemiyorum" diyen annenin feryadını görmezden gelmesinin mümkün olamayacağını da anlatan Ağar, "Bölgeye gittiğim zaman elime ayağıma kapanan bir ana, (Çocuklarımı çatışmada kaybettim. Bari torunlarımı kurtar) diyor. Ben, buna duyarsız kalamam. Çünkü millet bizden medet bekliyor. Gelmiş bunu anlatıyor. İçi yüreği vatan dolu birini izliyorum. Türkiye'de canı vermeyecek adam mı var? Biz de, hep gönüllü askere dayalı, eline kına yakıp çocuğunu inanç içerisinde gönderdiğimiz milyonlarca insanımız var. İçeride (çocuklarımız ölmesin) diye bir talep var. Bunu yok sayamayız. İnsanlar arasındaki diyaloğun artırılması lazım. Bu millet toplumsal baskı görmüş, örgüte karşı risk almış ve (çocuklarımız gitmesin) diyor bunun yanında olmaktan başka ne halimiz vardır." şeklinde konuştu.

"BUGÜN İNSANLIĞIMIZI KURTARIYORUZ"

Terörün en yoğun olduğu dönemde bakanlık görevini üstlendiğini hatırlatan Ağar, o dönemin şartları ile şimdiki şartların değiştiğini söyledi. Ağar, şöyle devam etti: "O dönemler eline silahı alan bazıları Türkiye'nin topraklarının bazı alanlarını alırım düşüncesi vardı. Biz bunun önüne geçtik ve böyle bir şeyin olmayacağını anladılar. Bunun hayalden öteye gitmeyeceğini anladılar. Toprağımızı beraberliğimizi kurtardık. Bugün için de insanlığımızı kurtarıyoruz. Amacım bir insan bile zayi olmasın. Benim milliyetçilik anlayışım, insanı böldürtmeyen, insanı yaşatan, bir milliyetçilik ortak paydada birleşme adına, Türkiye'nin itibarını artırmaya, zenginliğine dayalı bir milliyetçiliktir. Demokrasi değerlerinin hukuk anlaşıyının geliştiği dünyada bu geçerlidir. Türkiye'de iç savaşlar bitecek dev bir ekonomik bir ülke olmaya doğru gidecektir. Söylediklerimi hissederek, yaşayarak kelimelerin harfini anlayarak çıkarırım ağzımdan. Tepeden inme lafların hiçbir karşılığı olmamıştır. Herkes askerlik gibi bir şerefli haysiyetli bir görevi yapmanın arzusunu yaşıyor. Ama bizim amacımız dağda silah gezen insan olmasın turist olsun diyoruz. Bizim anladığımız Türkiye budur. Dostuluğu muhabbeti geliştiren Türkiye olsun burası. Çünkü burda herşey müsait, bu topraklar muhabet, şefkat üretmiştir. Aynı secdeye baş koymuş, aynı cenazeye omuz bırakmış, aynı düğünde oynamış insanlarız. Nifakı devam ettiremeyiz. Terörün en yoğun olduğu dönemde ben görev yaptım. O işin içerisinde olan insanım. Dağ kadrosunda yeni yönetimlerini engelemek yukarıya çıkışını engelemek bu bağı kesmek istiyorum."

"İKTİDAR OLDUĞUMUZDA KOORDİNATÖRLÜK DOSYASINI ATACAĞIM"

Terör örgütüne yönelik faaliyetlerde koordinatörlüğün atanması konusuna da değinen Ağar, iktidar oldukları vakit koordinatörlük sisteminin kaldıracağını söyledi. Türkiye'nin kendi meselelerinin ancak kendisinin çözebileceğini ifade eden Ağar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu meselenin çözümü için özel bir temsilci buldular. İktidar olduğum vakit koordinatör dosyasını atacağım. Kendi meselemi kendim çözeceğim. Çünkü inisiyatif kaybediyoruz. Diyarbakır'ın, Bitlis'in meselesini Amerika çözemez. Benim meselemi ben çözerim. Bir Süleymaniye Ankara'dan çözülebilir. Ulusal proje yerine yerli, Türk projesinin çözüleceğine inanıyorum. Kendi güvenliğini sağlayamamış bir Amerika, bizim güvenliğimizi mi çözecek? Tam tersine o projenin yerine yerli ve milli bir çerçevede çözülebileceğini inanıyorum. Çünkü kullandıkları dil ve argümanlar yanlıştır. Önce af, ardından federasyon diyorlar. Sen örgütle muhatap oluyorsun, ama ben milletle muhatap oluyorum. Siyaset, muhabbet ve saygı üzerinde üretilen fikirlerle yapılır. Benim ikazım hükümetedir; yanlış yoldasınız."

"ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI OLABİLİR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmak istemesi halinde bunu normal karşılayacağını ifade eden DYP Genel Başkanı, "Bu durumu anormal karşılamıyorum ama millet size bir güç verdi. Bunu doğru kullanmanız gerekir. Cumhurbaşkılığı seçimlerinden önce kesin bir erken genel seçimlerini istiyorum. Bu gerilimin ortadan kalkması ancak seçimle olabilir. Madem anketlerde önde gidiyorsunuz o zaman girin seçimlerde kazanın." dedi.

"Benim dönemimde asker siyaset yapamaz" sözlerine de açıklık getiren Ağar, "Askerle siyaset yapamazsınız. Bu coğrayfada bütün ihtiyaçlarına meydan vermek için kimseyi konuşmak zorunda bırakmayacaksınız. Bu beceri hükümet olarak görevini size düşüyor. Hükümet bu tavırdan uzak duruyor ve eleştirilmekle karşı karşıya kalıyor. Benim askerime dışarıdan kimseye laf söyletmem. Askeri eleştirebilirsin. Bu yetki sana verilmiş, bir başkasının yüzünden askeri eleştirmeye izin vermem." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious