DYP'den Başbakan'a 'mal' tepkisi

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

DYP Ankara İl Kadın Kolları, Başbakan Erdoğan'ın genel seçimlerde kadınlara kota uygulamısını yorumlarken kullandığı "mal" sözcüğüne tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan'ın, 3'üncü Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası'nda yaptığı konuşma sırasında, "Kusura bakmayın mal mı ki bu kota veriyorsunuz? Böyle şey olur mu? Böyle saçmalık olur mu?" diyerek yaptığı değerlendirme eleştirilere neden oldu.

DYP Ankara İl Kadın Kolları tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Başbakan kaş yapmak isterken, daha doğrusu partisinin kadınlarını kandırmaya çalışırken yine büyük bir gaf yapmış göz çıkarmıştır" denildi.

Açıklamada, Başbakan'ın ticaret ile siyaseti karıştırdığı savunulurken, kotanın birçok gelişmiş ülkede uygulandığı ve bu uygulamanın görüldüğü ülkelerde, kadınlarının “mal” statüsüne sokulmadığı aksine siyasal yaşama eşit katılımını ve temsilini sağladığı vurgulandı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Seçme ve seçilme hakkını bu ülkelerdeki hemcinslerinden çok daha önce elde etmiş olmasına rağmen ülkemiz kadınlarının parlamentodaki temsil oranı sadece yüzde 4.4'tür. Kota uygulanan ülkelerde ise parlamentodaki kadın temsil oranları yüzde 45'lere ulaşmaktadır. Ülkemiz yetişkin bir kadın potansiyeline sahip olduğu halde, bunu parlamentosuna yansıtamamış ender ülkelerden birisidir. Kadın temsil oranı bakımından dünya sıralamasının sonralırna yer alan bir ülke konumundadır. Kadınların parlamentoda, yerel yönetimlerde ve tüm karar alma organlarındaki eksik temsilini ortadan kaldırmak için; Türkiye'nin de imzalamış bulunduğu 'Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nde de belirtldiği gibi, özel önlemlere -KOTA- kbaşvurulması zorunludur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious