DYP'nin kongresine 38 delege katıldı, 50 gazeteci izledi

DYP'nin kongresine 38 delege katıldı, 50 gazeteci izledi.78218
  • Giriş : 25.08.2007 / 17:45:00

Doğru Yol Partisi, 1. Olağan Kongresi'ni Ankara Kızılay'daki bir apartman dairesinde yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yakınlığı ile bilinen isimlerin kurduğu partinin kongresine 38 delege katıldı. Kongrenin yapıldığı yaklaşık 50 metrekare büyüklüğündeki salona 50 civarında basın mensubu ve parti üyesi de gelince izdiham yaşandı.

Kongrede en çok merak edilen soru, partinin kurulması için Demirel'in görüşünün alınıp alınmadığıydı.

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz, bu yöndeki sorulara, "Bizler Demirel'in öğrencileriyiz. Onun bir şey söylemesini beklemeyiz. Onun gözünden ne demek istediğini anlarız. Kurt gibiyiz biz onun yanında." karşılığını verdi. Partiyi bir gün içinde kurmak zorunda kaldıkları için Demirel'e sormaya vakit bulamadıklarını belirten Özaçıkgöz, daha sonra yaptıkları ziyarette Demirel'in 'hayırlı olsun' dediğini aktardı.

Özaçıkgöz, Demirel'in Çankaya'dan inmesinden sonra haftada iki gün Güniz Sokak'taki evinde bir araya gelerek Türkiye'nin meselelerini görüştüklerini vurguladı. Özaçıkgöz, eski Genel Başkan Tansu Çiller'in genel başkan adaylığıyla ilgili bir soru üzerine ise şunları kaydetti: "Biz kimsenin şahsı için parti kurmadık. Dava için parti kurduk. Emanetçi olmadığımızı daha evvel beyan ettik. DYP fikirler, inançlar, misyonlar partisidir. Tansu Hanım aday olmak istediğinde gelir, olur. Bu sorulardan bıktık. Bu soruları ortaya atan eski Mersin Milletvekili Turhan Güven'dir. Güven'in partinin kuruluşundan dahi haberi yoktu. Bizimle ilgisi yoktur. Bıktık bu sorudan. Biz, Menderes ve Demirel misyonunun takipçisiyiz." Özaçıkgöz, Demirel'i kongreye, hiçbir partinin kongresine gitmeyeceğini bildikleri için davet etmediklerini savundu.

Özaçıkgöz, yapılan oylamada partinin genel başkanlığına seçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious