'e-devlet' 2007'de hizmete girecek

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, vatandaşlara ve şirketlere büyük kolaylık sağlayacak 'e-devlet kapısı'nın 2007 yılı başlarında hizmete gireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Bilişim Vakfı'nın (TBV) Ankara Sheraton Otel'de düzenlediği 4. eTR (e-Türkiye) Kongresi'ne İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile birlikte katılan Devlet Bakanı Şener, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bilgi teknolojilerine geçişte büyük değişim görüldüğünü, bu değişimin en fazla büyük kitleleri etkileyen kamuda yaşandığını kaydetti.

Elektronik hizmetlerin sunumunda vatandaşlara ve şirketlere büyük kolaylık sağlayacak e-devlet kapısı'nın 2007 yılı başlarında hizmete gireceğini belirten Şener, bu projenin başlangıçta sınırlı sayıda devlet kapısı projesinin kimlik doğrulama, ödeme ve güvenlik konularında ortak platformlar sunacağını, aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşların bilgi ve belge paylaşımını teşvik edeceğini de söyledi.

Şener, elektronik hizmetlerin kamuda kullanımının AB ülkelerindeki oranlara yakın seyrettiğini, uygulanac projeyle bu oranın bu ülke seviyelerine ulaşacağını kaydetti.

Bilgi Toplumu Stratejisi çalışmaları hakkında da bilgi veren Şener, projenin Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bünyesinde Temmuz ayında hayata geçirlidğini belirterek, çalışma hakkında şu bilgileri verdi: "2010 yılına kadar uygulanacak strateji genç, dinamik ve güçlü Türkiye'nin için hedefler içermektedir. Stratejinin hazırlık aşamasında ilgili tüm kesimlerin katkıları alınmış ve mümkün olduğunca stratejiye yansıtılmıştır. Dolayısyla sosyal ve işdünyasında bilgi teknolojilerinin kullanımına, e-devletten kamu kurumlarının modernizasyonuna rekabetçi bir bilgi ve teknolojisi sektöründen Ar-Ge ve yenilikçiliğe kadar uzanan geniy bir alanı kapsayan bir strateji bir belgesi ve 5 yıllık eylm planı hazırlanmıştır. Bugün kadar bu dönüşüm sürecini kamu ve özel sektör bir sinerji ile yürütmelidir. Bir başka ifade ile bu süreçte kamu kurumları kadar özel sektör ve sivil toplum kuruluşları da üzerlerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir"

"E-DEVLET TÜRKİYE'Yİ KAPSAYAN BİR HALE GELMELİ"

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı da, Türkiye'de bölgelerarası dijital uçurumun kapanmasının, e-devlet uygulamalarının yaygınlaşmasıyla eş zamanlı olarak üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu söyledi. e-devlet uygulamaları, bilgi teknolojilerine erişimi olan dar bir çevreyi değil tüm Türkiye'yi kapsayan bir hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Sabancı, şöyle dedi:

"Dikkat çekmek istediğim bir diğer husus ise, e-devlet web sitelerinin çoğunluğunun ilgili kamu hizmeti hakkında sadece bilgi verdiği; bir kısmının, kamu hizmetine başvuru için gerekli form ve dokümanları sunduğu; yine bir kısmının, ilgili kamu hizmetine internetten başvuru ve sorgulama imkanı tanıdığıdır. İgili kamu hizmetinin, ödeme dahil tamamen internet üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayan web siteleri ise diğerlerine göre daha az sayıdadır. Sadece bilgi veren web sitelerinden, giderek, kamu hizmetinin tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilebildiği web sitelerine geçişin hızlanması gereklidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious