e-Devlet'le devlet dairesi önünde beklemeye son!

  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Bilisimin yasamimizin parçasi haline gelmesiyle birlikte baslatilan ' e-Devlet' uygulamasiyla, vatandasin devletle olan islerini devlet kapisina gelmeden halledebilmesi amaçlaniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilgi Üniversitesi Bilisim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Arastirma Merkezi'nin düzenledigi 'e-Devlet Dersi' ne katilan Ulastirma Bakani Binali Yildirim, dünyanin degismesi ile ana, baba, umut kapisi olarak görülen devletin misyonunun degistigini söyledi. Binali Yildirim, Türkiye'de bilgi toplumunun ihtiyaçlarinin belirlenmesi ve toplumun e-Devlet uygulamalarina geçmesi için çalismalarin devam ettigini belirtti. Yildirim, "Insanlarla, çarsi - pazarla, egitim kurumlariyla iliski kurmak. Benim e- Devlet'ten anladigim bu." seklinde konustu.

Ulastirmaa Bakanligi görevine getirildigi sirada, e-Devlet isleminin hemen çözülmesi için talimat verdigini belirten Yildirim, isin içine girdikten sonra bu isin hayatimiz devam ettikçe yasamin bir parçasi oldugunu anladigini ifade etti. Türkiye'de bilgisayar okur - yazarliginin artmasi için okullarda çalismalar baslatildigini belirten Bakan Yildirim, internette kendi ana dilimizde içerigin arttirilmasi için de çalismalarin baslamasi gerektigini vurguladi. Bakan Yildirim, e-Devlet'in yayginlasmasiyla vatandasa daha hizli ve güvenilir bilgi sunulacagini belirtti. e- Devlet'le bir anlamda herseye hakim olan devletin güç kaybettigini öne sürerek, bu zihniyetin ortadan kalkmasi için e-Devlet'in uygulamaya girmesi gerektigini belirtti. Yildirim, "e-Devlet dönüsümünden önce e-Zihniyet dönüsümüne ihtiyaç var" diye konustu. e-Devlet'le ayrica kagit islemlerinin azalacagini belirten Yildirim, "Seffaflik olacak. Hizmet kalitesi artacak. Yedi gün 24 saat mesai olacak ve devlet islerinne vatandas kullanacak." dedi. Yildirim, e-Devlet'in yayginlasmsiyla, seçimlerin, nüfus sayiminin, referandumlarin internet üzerinden yapilacagini belirterek, herkesin, her kurumun bu uygulamanin hizlanmasi için destek vermesi gerektigini vurguladi.

Bu arada Yildirim, bilisim teknolojileriyla ortaya çikan suçlarin önlenmesi ve kullanicilarin magdur olmamasi için hukuki düzenlemeler üzerinde de çalisildigini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious