E-imza Turkcell'le cepte

E-imza Turkcell'le cepte.11392
  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Turkcell, yasal olarak ıslak imzaya eş değer yeni servisi “Turkcell Mobil İmza” uygulamasını başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uygulama Akbank, Garanti, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Yapı Kredi Bankası’nın işbirliği ile öncelikle internet bankacılığı alanında kullanılacak. Mobil imza, elektronik imza kanununda tarif edilen imzanın GSM SIM kartları kullanılarak atılmasını sağlayan bir servis olma özelliği taşıyor.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobil imzanın tanıtım toplantısında, servis ile Turkcell olarak dünyada bir ilke imza attıklarını ve maliyet ve hız açısından Mobil İmza’nın çok büyük avantaj sağlayacağını belirtti. Turkcell İş Geliştirme Bölüm Başkanı Altuğ Acar da uygulama ile işbirliği yapılan 5 bankada her türlü işlemin mobil imza kullanılarak, bankaya gitmeden yapılabileceğini söyledi.

AYDA DÖRT YTL

Kamu kuruluşları ile de görüşmeler yaptıklarını bir kaç ay içerisinde, kamu kuruluşları ile de işbirliği gerçekleştireceklerini belirten Acar, “Bu işbirliklerini gerçekleştirildikten sonra, dilekçeler, başvurular, nüfus, pasaport işlemleri, vergi ödemeleri, sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık kayıtlarına erişim, elektronik oy verme, sınav başvuruları, okul kayıtları, e-Belediye işlemleri mobil imza kullanılarak yapılabilecek” dedi. Servisten yararlanabilmek için sadece cep telefonunun yeterli olduğunu belirten Acar, ücretlendirmenin faturalı hatlarda KDV dahil aylık 4 YTL olduğunu ve bununla sertifika dahil sınırsız kullanım hakkı elde edilebildiğini, kontörlü hatlarda ise servisin aylık 40 kontör ile ücretlendirildiğini bildirdi. Ayrıca Turkcell Mobil İmza, 30 Haziran 2007’ye kadar ücretsiz olarak sunulacak. Konuşmaların ardından 5 bankanın genel müdür yardımcıları ve Turkcell arasındaki mobil imza işbirliği protokolü, mobil olarak imzalandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious