e-konsolosluk uygulamaya geçiyor

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, bugün Köln'de düzenleyeceği tanıtım toplantısında, 7 gün 24 saat hizmet verecek olan e-konsolosluk projesinin açılışını yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uygulama, yurtdışında yaşayan yaklaşık 5 milyon Türkiye vatandaşını ilgilendiriyor.

e-konsolosluk, konsolosluklardaki yığılmaların önüne geçmek, işlemleri hızlandırmak ve konsolosluk bulunmayan şehirlerdeki vatandaşlara da hizmet verebilmek için tasarlandı.

Artık bu işlemler, web sitesi üzerinden yapılabilecek. Konsolosluk hizmetleri için gerekli harç bedelleri de kredi kartı ile ödenebilecek.

Nasıl üye olunuyor?

e-konsolosluğa üye olmak için herhangi bir başkonsolosluğa gidip müracaatta bulunmak gerekiyor. Üyelik başvurusu, gerekli belgelerin konsolosluğa postayla gönderilmesi suretiyle internet üzerinden de yapılabiliyor.

Başkonsolosluğa gitmeksizin, "www.e-konsolosluk.net" internet adresinden üyelik formunu doldurarak ve pasaport fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, oturma ve çalışma izni fotokopisi, ikametgah ilmühaberi gibi, üyelik için diğer gerekli belgeleri başkonsolosluğa postayla göndermek yöntemiyle de e-konsolosluk üyesi olmak mümkün.

e-konsolosluk sayfaları, yurtdışında yaşayan tüm vatandaşların konsolosluk işlemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlıyor.

Bu aşamada sadece Avrupa ve Amerika'da yaşayan vatandaşlar internet üzerinden işlem başvurusu yapabiliyor.

Bununla birlikte bu hizmetler, gelecek dönemde dünyanın diğer bölgelerine de ulaşacak ve aynı internet adresi üzerinden sağlanabilecek.

Gül, Steinmeier ile görüştü

Temasları çerçevesinde Bakan Gül, AB Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile bir araya geldi.

Steinmeier, Türk liderlerin birliğin 50'nci yıl kutlamalarına davet edilmemesiyle ilgili bir çifte standart uygulanmadığını, tüm aday ülkelere eşit davranıldığını söyledi.

Steinmeier, "Berlin'deki törenin, AB'nin yenilenme süreciyle ilgili 'tartışmaları' içerdiğini, Türkiye'nin davet edilmemesinin doğal olduğunu ifade etti.

Abdullah Gül de, müzakere sürecinde, Almanya'nın önemli bir destek verdiğini belirterek, yeni fasılların açılması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Gül, Esenboğa Havaalanı'nda, Almanya'nın dönem başkanlığı sırasında üç başlığın daha açılmasını beklediklerini belirtmişti.

İran ile İngiltere arasındaki krize de değinen Abdullah Gül, Türkiye'nin her iki ülkeyle de önemli ilişkileri olduğunu hatırlattı ve son günlerde yaşanan gelişmelerin, konunun çözümü için umut verici olduğuna dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün Köln'de bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüştükten sonra Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious