E vitamini regl sancılarını azaltıyor

  • Giriş : 23.07.2007 / 14:03:00

Bilim insanlarının araştırmaları, regl döneminde E vitamini almanın özellikle genç kadınlarda sıkça görülen sancıları azalttığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Regli öncesi ve ilk günlerinde günde 200 mg E vitamini kullandırılan kadınlarda sancıların azaldığı tespit edildi. Özellikle çok Ağrı çekenlerde ağrıların azalma olasılığının çok daha yüksek olduğu vurgulandı. İngiltere’de yayınlanan British Journal of Obstetrics’de yer alan makalede, mensturasyon sancılarının çok sayıda kadının günlük hayatını etkileyebildiği, iş kayıplarına yol açabildiğine dikkat çekildi.

E vitamini

Güçlü bir antioksidandır. Bazı toksik maddelerin olumsuz etkilerini azaltır. E vitamini eksikliğinin meme tümörü vakalarını artırdığı gözlemlenmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda da özellikle meme kanseri olan kadınların diyetine besinsel E vitamini takviyesi yapıldığında iyiye gitme görülmüştür. Kanında normal veya yüksek düzeyde E vitamini olan kadınlara göre, kanında düşük düzeyde E vitamini olan kadınlar beş kat daha fazla meme kanseri riskiyle karşı karşıyadır. E vitaminini karşılamak için en doğru yol, E vitamini içeren besinlerin bolca ve sıkça tüketilmesidir. E vitamini düşük yağ ve yüksek lif içeren diyetlerle birlikte tüketildiklerinde etkinlikleri en üst seviyeye çıkar.

E vitamini açısından zengin bazı besinler şunlar:

Badem

Fındık

Dolmalık fıstık

Patlamış mısır

Tahin

Kabak çekirdeği

Dolmalık biber

Kıvırcık

Nane

Sivri biber

Kereviz yaprakları

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious