'E.Coli' bakterisinden hidrojen ürettiler

'E.Coli' bakterisinden hidrojen ürettiler .7588
  • Giriş : 17.02.2008 / 10:39:00

Teksas Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, büyükbaş hayvanların bağırsaklarında yaşayan ve sütüne de geçebilen ''E.Coli'' bakterisinden, hidrojen elde ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜBİTAK tarafından yayımlanan ''Bilim ve Teknik'' dergisinin Şubat sayısında ABD'deki Teksas Üniversitesi Kimya Bölümü'nün yürüttüğü bir araştırmaya yer verildi.

Araştırmada, büyükbaş hayvanların bağırsaklarında yaşayan ve sütüne de geçebilen ''E.Coli'' adlı bakterinin genetik kodları değiştirilerek, hidrojen üretildi.

Çalışmada, DNA'sındaki 6 gen silinerek hidrojen üretmesi sağlanan ''E.Coli'' bakterisine şeker verildi. Böylece bakterinin doğal olarak ürettiği glikoz sırasında açığa çıkan hidrojen miktarı da arttırıldı. Bakteriden normal koşullarda üretilenden 140 kat daha fazla hidrojen elde edildi.

Araştırmacılar, diğer hidrojen üretim yöntemlerinin maliyetiyle kıyaslandığında bakteriye verilen şekerin maliyetinin düşük olduğunu, dolayısıyla bu yöntemle elde edilen hidrojenin çok ucuza elde edildiğini belirttiler.

Gelecekte evlerde kurulacak bir tonluk tanklarda, bu yöntemle hidrojen üretimi yapılabileceğini öngören araştırmacılar, evin tüm enerji ihtiyacını bu tankın karşılayabileceğini ifade ettiler.

Tankın içerisinden hidrojeni çekmenin kolay olduğunu, ancak bir evin günlük enerji tüketimi için 80 kilogram bakteri gerektiğini kaydeden araştırmacılar, bu miktarı 8 kilograma düşürmeyi hedeflediklerini vurguladılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious