Ebeler kapı kapı dolaşarak halkı bilinçlendirecek

  • Giriş : 20.11.2007 / 12:57:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 13:06:04

Sağlık Bakanlığı anne bebek ölümlerinin azaltılabilmesi için çalışmaları artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye genelinde binde 22 olan bebek ölüm oranlarının 2008 yılı içerisinde binde 15'lere düşürülmesi hedefleniyor.
Bu doğrultuda sağlık personeli alımına önem veren Sağlık Bakanlığı, ebelerin de mahalle mahalle dolaşarak gebe kalan anne adaylarını bilinçlendirip takip etmesine önem verecek.
Kayseri'de uygulanan ve başarılı olan ebelerin mahalleleri dolaşma projesi Türkiye genelinde daha yaygın olarak uygulanacak. 2008 yılı içinde ebelere diz üstü bilgisayar da dağıtılarak anında online ortamda hastaların bilgileri girilebilecek.
Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Sağlık Bakanlığı'nın anne bebek ölümlerini azaltmak ve 2008 yılında yapılması düşünülen projelerin değerlendirilmesi için toplantı düzenlediğini ifade etti. Türkiye genelindeki bebek ölümlerinin gelişmiş ülkeler ortalamasının çok üstünde olduğunun altını çizen Dr. Çetinkara, bu oranın düşürülmesi için çok ciddi tedbirler alınacağını aktardı. Şu anda Türkiye geneli bebek ölüm oranının binde 22 seviyelerinde olduğunu kaydeden Çetinkara, bu oranın gelişmiş ülkelerde binde 8-11 arasında olduğunu bildirdi.
Türkiye'nin, 2008 yılı içerisinde bebek ölüm oranını binde 15'e düşürmesinin çok ciddi başarı olacağını açıklayan Çetinkara, "Bunun için Sağlık Bakanlığı çok ciddi personel alımına yöneldi. Bu personellerin büyük çoğunluğu da ebe olacaktır. Çünkü bebek ölümlerinin azaltılabilmesi için hastaların mutlaka bilgilendirilip takibinin yapılması gerekiyor. Bunu Kayseri'de uyguluyoruz. Ebe arkadaşlar mahalle mahalle dolaşarak gebe olan hastaların bilgilerini bilgisayar ortamına aktarıyor ve her ay denetleniyor. Böylelikle bebek ölüm oranı Kayseri'de şuanda binde 14 seviyelerinde tuttuk. Hedefimiz gelişmiş ülkeler seviyesine çekebilmek" diye konuştu.
Gebeliklerin üçüncü ayından sonra doğuma kadar her ay çocuğun anne karnında kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Çetinkara, bunun sağlanabilmesi için de ebelerin mahalle mahalle dolaşarak gebeliklerin kontrol altında tutulması gerektiğini anlattı. Birçok bölgede ebelerin saha çalışması yaptığını vurgulayan Çetinkara, "Ancak bazı bölgelerde bir ebeye düşen nüfus oranın çok fazla oluyor. Bazı bölgelerde ise yerleşim yerinin dağılımı sorunu ortaya çıkıyor. Bu sorunlar ebelerin çalışmalarını zorlaştırıyor. Personel alımlarıyla bu sorunların da önüne geçilmesi hedefleniyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious