'Ebeveynler engelli çocuklarini sakliyor'

  • Giriş : 31.10.2005 / 00:00:00

K.MARAS - Türkiye nüfusunun yüzde 12.9'unu teskil eden engelliler arasinda isitme engellilerin büyük bir oran teskil ettigi ve okullasma oraninin da istenen seviyenin çok altinda oldugu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kahramanmaras Milli Egitim Müdürü Sebahattin Akgül, Gaziler Isitme Engelliler Ilkögretim Okulu olarak çok genis bir hinterlanda sahip olduklarini ve kendi imkanlariyla bütün engellilere ulasmanin imkansiz oldugunu söyledi.

Özellikle kirsal kesimdeki engellilere ulasmada çok ciddi sikinti yasadiklarini dile getiren Akgül, çocuklarin normal yaslarinda okula baslamalari için kapi kapi dolastiklarini ancak yine de okullasma oranlarinin beklenen seviyenin çok asagisinda oldugunu ifade etti.

Okullasma oranindaki düsüsün özellikle ebeveynlerin engelli çocuklarini toplumdan gizleme ihtiyaci hissetmelerinden kaynaklandigini dile getiren Akgül, "Çocuklarindan utanan anne babalar çocuklarini belli bir süre gizlemeyi tercih ediyorlar. Bu süre zaten çocugun okul çaginin geçmesine yetebiliyor. Haliyle okula geç baslayan çocugun topluma olmasi gereken süreden çok sonra girmesine neden oluyor. Yasi ilerlemis isitme engellilerin gelisiminde de bir takim zorluklar yasanabiliyor. Örnegin bize geçtigimiz yil 13 yasinda bir çocuk getirdildi. Bizim en fazla yapabilecegimiz bu ögrenciye bir sinif kademe atlatmak. Ama o da çözüm olmuyor." diye konustu.

Yeni yapilan düzenlemelerle 1 Kasim'dan itibaren isitme engelliler için ücretsiz tasimali egitim uygulamasi baslayacagini söyleyen Akgül, "Yeni çikan özürlüler yasasi geregi daha önce 18 olan yas siniri asagi çekilerek herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve okulda yatili hizmeti görmeyen gündüzlü bütün ögrencilerin faydalanacagi sekilde düzenlendi." dedi.

Engelli çocuklarin normal insanlara göre engelli olmayan uzuvlarinda daha basarili olduklarini ve bu kapasitelerinin degerlendirilmesi adina çesitli sportif faaliyetlere yöneldiklerini kaydeden Akgül su anda 130 kisilik okul mevcudunda Futbol, atletizm, masa tenisi takimlarini olusturduklarini ifade etti.

Akgül, okul olarak Aralik ayi içerisinde Antalya'da gerçeklestirilecek olan sportif faaliyetlere de istirak edeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious