Ebeveynlere bir tavsiye

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Çocukların ödevlerini yapmalarına yardımcı olun

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okulların açılmasına sayılı günler kala uzmanlar, velileri çocukların ev ödevleri konusunda uyarıyor. Sınıftaki öğrenci sayısının fazla olması ve programda ayrılan zamanın yeterli olmaması gibi çeşitli nedenlerle öğrencilerin bireysel çalışmalarına ve uygulamalarına imkan verilemeyen durumlarda ev ödevleri, ders dışı etkinliklerin en önemlisi haline geliyor. Bu durumda çocuklara uygun çalışma ortamı (aydınlık, sessiz, araç-gereç vb.) sağlanması önem kazanıyor.

Özellikle ilköğretimin ilk yıllarında çocukların ev ödevlerini yapma zamanını planlamada güçlükler ortaya çıkabildiğine dikkat çeken rehber öğretmen Semra Ok, küçük çocukların genellikle oyuna veya televizyon izlemeye daha fazla süre harcayarak ödev yapmayı aksatabildiğini kaydetti. Okulların ilk yıllarda anne babaların, ödevlerin yapılacağı zamanı birlikte planlamasını tavsiye eden Ok; "Çocuğun bu plana uymasını sağlamalıdırlar. Çocuk yardım istediğinde ev ödevlerine yardımcı olmalıdırlar. Bu yardım, çocuğun ödevini yapmaya değil, onu yönlendirmeye yönelik olmalıdır. Çocuklar ödevlerini yaparken zorlandıklarında veya ödevlerle ilgili çeşitli soruları olduğunda en yakınlarında bulunan yetişkinin yardımına ihtiyaç duyabilmektedirler. Anne babaların çocuklarının tüm sorularını cevaplaması mümkün olmayabilir. Anne babaların çocuklarının yerine ödevlerini yapmaları ise çocukların çalışma alışkanlığı kazanmalarını ve sorumluluk duygusunu geliştirmelerini engelleyecektir. Anne babalar, çocuklarının ev ödevlerini kontrol etmelidirler. Ödevlerin okulda sunulmadan önce evde anne babalar tarafından kontrol edilmesi, çocuklara yaptıkları hataları düzeltme ve eksiklerini tamamlama fırsatı verecektir." dedi.

Anne babaların, çocukların ev ödevlerine olan yaklaşımlarını etkileyecek olumsuz tutumlar göstermemesi konusunda uyaran Ok, "Anne babaların çocuklarının ödevlerine karşı aşırı ilgili veya ilgisiz, baskıcı ve arkadaşlarıyla kıyaslayıcı tutumları, çocuğun ödevlerden hoşlanmamasına ve ödevini yapamama kaygısı duymasına neden olabilir. Anne babaların çocuklarına ev ödevlerinde destek ve rehberlik veren tutumlar sergilemeleri gerekmektedir. Ödev yaparken çocuğun dinlenmesini ve enerji toplamasını sağlamak amacıyla anne babalar çocuklarıyla birlikte gevşeme veya rahatlama egzersizleri yapmalıdırlar. Rahatlatıcı bir müzik dinlemek, bir şeyler yiyip içmek ya da vücudunu hareket ettirmek yararlı olacaktır. Çocuğun ödevini yaparken sıkılmasını önlemek için kısa süreli aralar vermesi de sağlanmalıdır. Öğretmenler, anne babalar için çocukları ve onların öğrenimleriyle ilgili her türlü konuda rehber kişi durumundadır. Bu nedenle, anne babalar düzenli aralıklarla öğretmenle görüşerek, ev ödevleri hakkındaki tutum ve beklentilerini, çocuklarına ev ödevlerinde nasıl yardımcı olacaklarını da öğrenmelidirler." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious