EBSO, robot yarışması düzenliyor

  • Giriş : 04.03.2008 / 21:17:00
  • Güncelleme : 04.03.2008 / 20:31:08

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), gençleri buluş yapmaya ve kendilerini geliştirmeye teşvik için robot yarışması düzenliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3. Ulusal Robot Yarışması'nın tanıtım toplantısında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, robot teknolojisinin Türkiye'de son zamanlarda büyük gelişme gösterdiğini söyledi. Bunun ülkelere teknolojik üstünlük sağladığını anlatan Taşkın, gençleri yönlendirmekle Türkiye'nin teknoloji altyapısını geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

EBSO Başkanı Taşkın, sanayi kuruluşlarına robot teknolojisi üreten Türk firmaları da bulunduğunu ve sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Robot teknolojisinin yıllardır insanlığın hizmetinde olduğunu, insan emeğinin pahalılaşmasıyla robotların onların yerini almaya başladığını belirten Taşkın, Türkiye'nin teknoloji dizayn eden zengin ülkeleri yakalaması için robot teknolojisine ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı.

EBSO 3. Ulusal Robot Yarışması, 24-25 Mayıs 2008 tarihlerinde İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda düzenlenecek. Yarışma, İzmir Körfezi'nin 1/1000 ölçekli maketini çevreleyen bir parkur üzerinde çizgi izleyen robot kategorisinde zamana karşı yapılacak. Son başvuru tarihi 25 Nisan olarak belirlendi. Yarışmaya 15-25 yaş arasındaki gençler, azami beşer kişilik takımlar halinde katılabilecek. Takımlarda öğrenci sayısını aşmayacak sayıda öğretmen bulunabilecek. İlk gün yapılacak eleme yarışının ardından finale kalan robotlar, ikinci gün aynı pist üzerinde zamana karşı yarışacak. Pisti en kısa sürede tamamlayan robotun takımı 5 bin, ikinci 3 bin, üçüncü 2 bin YTL para ödülü alacak. Ayrıca jüri özel ödülü olarak sürpriz hediyeler verilecek.

Yarışma Türk Telekom AŞ, Kastaş Kauçuk AŞ, HP, Seçsan Gıda Pazarlama ve Doğuş Çay'ın sponsorluğunda yapılacak. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ege, Dokuz Eylül, Celal Bayar ve Adnan Menderes üniversiteleriyle Türk Patent Enstitüsü, Bilim ve Teknik Dergisi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenleniyor. Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi, "www.ebso.org.tr sitesindren alınabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious