'Ebu Süfyan, Yeşil'in ta kendisi'

'Ebu Süfyan, Yeşil'in ta kendisi'.9038
  • Giriş : 30.11.2008 / 10:39:00

Özden'in 'suikastın şifresini çözecek kişi' diye andığı 'Ebu Süfyan' kod isimli kişinin Yeşil olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PKK ile 1995'te girdiği bir çatışma sonucunda şehit düştüğü açıklanan ancak ölümünün üzerindeki sır perdesi aralanamayan Mardin Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden'in eşi Tomris Özden dün Yeni Şafak'a çarpıcı açıklamalarda bulunarak. "Eşim öldürüldükten sonra askerlerin evimize getirdiği ve bir hafta sonra ortadan kaybolan 'Ebu Süfyan' kod adlı kişi bulunursa, çok şey çözülür" dedi.
Özden, Taraf Gazetesi'ne verdiği söyleşide ise, "Tuncay Güney ile Ümit Oğuztan, beni Flash TV'ye götürerek sorguladılar ve açıklama yapmaya zorladılar" iddiasında bulunmuştu.

HERŞEYİ BİLİYOR AMA...

MİT elemanı olduğu ortaya çıkan Tuncay Güney, Tomris Özden'in açıklamaları üzerine yeni iddialarda bulundu. Tomris Özden'i eşi öldürüldükten sonra ziyaret eden 'Ebu Süfyan'ın Susurluk soruşturmasında adı faili meçhullerle anılan Yeşil olduğunu öne süren Güney, "Tomris Hanım her şeyi biliyor ama eksik anlatıyor. Tomris Hanım, savcıya neden 13 yıl sonra gitti" dedi.

BANA ANLATTI

'Ebu Süfyan' kod adını kullanan Yeşil'in, Albay Rıdvan Özden öldürüldükten sonra evine giderek eşini ne yapması gerektiği konusunda yönlendirdiğini anlatan Güney, "Tomris Hanım, eşinin ölümünden sonra evine gelen ve 'Ebu Süfyan' adını kullanan kişinin Yeşil, yani Mahmut Yıldırım olduğunu, bana ve Ümit Oğuztan'a da anlattı" iddiasında bulundu.

TERMİNATÖR OLARAK ANILIYORDU

1953 Bingöl-Solhan doğumlu Mahmut Yıldırım, 'Yeşil', 'Tire', 'Sakallı' ve 'Terminatör' kod isimleriyle tanınıyor. Susurluk Raporu'na göre, 1973'te Genç İlçe Jandarma Komutanlığı daha sonra da MİT Tatvan Bölge Müdürlüğü'nce kullanıldı. Susurluk kazasından sonra ortaya dökülen yasadışı ilişkiler ağı içinde Yeşil'in adı sık sık gündeme geldi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da pek çok faali meçhul cinayette onun tetikçi olduğu öne sürüldü. Kullandığı bir telefonun Veli Küçük adına kayıtlı olduğu ortaya çıkmıştı.

BELGELERİN ORJİNALİ TOMRİS HANIM'DA

"Tuncay Güney, beni Ümit Oğuztan'la birlikte 5 saat sorguladı" diyen Tomris Özden için Güney, "Ne yapmak istiyor anlayamıyorum. Kocasıyla ilgili bütün belgeleri bana, Ümit Oğuztan'a ve Ebu Süfyan kod adını kullanan Yeşil'e o verdi. Bu belgelerin orijinalleri Tomris Hanım'dadır. Ben Tomris Hanım'la iki kez görüştüm evet. Biri Flash TV'de diğeri de İnsan Hakları Derneği'nin Taksim'deki bürosunda" diye konuştu.

RIDVAN JİTEM'DEYDİ

Güney, Özden'in, kitabında yazdıklarından ve gazetelere verdiği beyanatlardan çok şey bildiğinin anlaşıldığını ama korktuğu için anlatmaktan çekindiğini ileri sürdü. Güney şu iddialarda bulundu: "Özden, eşinin PKK'ca öldürüldüğüne dair açıklama yapması için yönlendirildi. Tomris Hanım, 'Sağolun Veli Paşam' diye teşekkür etmek zorunda kaldı. Eşi Rıdvan Özden de JİTEM'deydi. Bu nedenle 'Ebu Süfyan' ve Veli Paşa'yla görüşebiliyordu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*