Ecevit, Haberal'ın yerinde ölüyordu

Ecevit, Haberal'ın yerinde ölüyordu.11036
  • Giriş : 15.04.2009 / 00:55:00
  • Güncelleme : 14.04.2009 / 23:12:04

Bülent Ecevit, dün Ergenekon'dan gözaltına alınan Mehmet Haberal'ın hastanesine yatar yatmaz durumu ağırlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bülent Ecevit, Mehmet Haberal'a ait Başkent Hastanesi'nde 2002'de ölümden döndü. Durumu her geçen gün kötüye giden Ecevit, hastaneden çıkınca iyileşti...

Mehmet Haberal'ın rektörlüğünü yaptığı hastane, 57. Hükümet'in Başbakanı Bülent Ecevit'in rahatsızlanması ile gündeme gelmişti. Ecevit, tedavi görmek için gittiği hastanede her geçen gün ağırlaşmıştı. Rahşan Ecevit'in isteği ile apar topar hastaneden çıkarılıp, eve götürülen Ecevit daha sonra iyileşerek görevine devam etmişti. Ecevit'in rahatsızlanması ile başlayan süreç DSP'nin bölünmesi ile devam etmişti.

11 günde daha da kötüleşti

57. Hükümet'in Başbakanı Bülent Ecevit, 4 Mayıs 2002'de rahatsızlanarak, Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın rektörü olduğu üniversitenin Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Ecevit'e bağırsak iltihabı teşhisi konuldu. Bir gün sonra hastaneden çıkan Ecevit, Oran'daki konutunda dinlenmeye çekildi. Ancak, iki gün sonra evde kaburgasının kırıldığı açıklandı. 17 Mayıs 2002'de yeniden aynı hastaneye giden Ecevit, hastanede kaldığı 11 günde daha da kötüleşti. Medyada Ecevit'in kemik erimesi olduğu yazıldı. Ecevit hastaneden ayrılarak evine gitti.

Haberal ile randevusuna gitmedi

Başkent Hastanesi'nden evine gelen doktorları kabul etmeyen Ecevit'in durumu düzelmeye başladı. Ecevit'in tedavisini, Demiryolları Hastanesi'nden Ortopedist Dr. Mücahit Pehlivan yürüttü. Ecevit, 11 Temmuz 2002'deki randevuya gitmeyerek Başkent Hastanesi ve Prof. Mehmet Haberal ile bağlarını tamamen kopardı. Ecevit'in Başkent Hastanesi'nden adeta kaçmasının sırrı dönemin DSP Grup Başkanvekili Emrehan Halıcı'nın açıklamalarıyla ortaya çıktı.

Hüsamettin Özkan ve Başkent Hastanesi'ni suçlayan Halıcı, "O randevuya gitseydi, kendisine 'çürük' veya 'iş göremez' raporu verilecek ve Başbakanlıktan düşürülecekti" demişti. O dönemde Ecevit'in çok itimat ettiği Halıcı'nın bu sözleri, bir Başbakan'ın iktidardan nasıl uzaklaştırılmak istendiğini gözler önüne serdi.

Birgün: Ecevit'i devre dışı bırakmak istediler

Odönemde Ecevit'in koruma amirliğini yapan DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, o gün yaşananları, şu sözlerle açıklamıştı: "Dünyada tedaviyi kesip de ayağa kalkan tek insan Sayın Bülent Ecevit'ti. Ne zaman tedavi kesildi, ayağa kalktı. O gün yaşananlara da 57. Hükümet'e yapılan operasyonun bir parçası olarak baktık. 57. Hükümet'in iktidardan düşürülmesi için yapılan bir operasyondu.

Bu operasyonun ayaklarından birisi de Sayın Ecevit'in devre dışı bırakılmasıydı. Bunun için ilk fırsat Sayın Ecevit'in rahatsızlanmasıydı. Bu da iyi kullanıldı ve değerlendirildi bu güçler tarafından." Gözaltına alınan Haberal'ın daha önce iddialarından ötürü DSP'li Birgün'e yönelik dava açtığı ve davayı kaybettiği de ortaya çıktı.
BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*