Ecevit 53 gündür evden çıkmıyor!

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Rahşan Ecevit, 60 yıllık hayat arkadaşı Bülent Ecevit'in ölümünden sonra Oran'daki evinde adeta inzivaya çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rahşan Ecevit, eşini kaybettikten sonra aradan geçen 52 gün boyunca zorunlu olmadıkça hiç dışarıya çıkmadı. Çok önemli olmadıkça ziyaretçi de kabul etmeyen Rahşan Ecevit, eşinin 40'ında mezarı başında yapılan törene katılmadı. Rahşan Ecevit o gün sadece KKTC başta olmak üzere Türkiye genelinde 81 camii de mevlit okutulmasını organize etti.

Ecevit'in rahatsızlığı sırasında sol da bütünleşmeyi sağlayacak girişimlerde bulunan Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit'in ölümünden ardından siyaset çalışmalarına da ara verdi.

Rahşan Ecevit'in kurucu üyesi ve genel başkanı olduğu DSP ile de eskisi gibi yakından ilgilenmediği öğrenildi. Rahşan Ecevit'in arşiv çalışmalarını bitirdikten sonra nasıl bir çalışma planı oluşturacağı da DSP çevrelerince merak ediliyor.

TÜM YOĞUNLUĞUNU ECEVİT'İN ARŞİVİNE VERDİ

En son SHP'nin eski genel başkanı Erdal İnönü'yü evine kabul ederek görüşen Rahşan Ecevit, tüm yoğunluğunu Ecevit'in 80 yıllık arşivine verdi.

Rahşan Ecevit, bir dönem koruma müdürlüğünü yaptıktan sonra 1 Ocak 2007'de emekliye ayrılacak olan Recai Birgün ile birlikte Oran Şehri'ndeki kütüphane evinde Ecevit'in arşivini tek tek elden geçiriyor. Ecevit'in tüm yaşamını kapsayan bilgi, belge, hakkındaki yazılar, kendi yazıları, el yazısı notları, gazete kupürlerini tek tek tarayıp tasnif eden Rahşan Ecevit, şimdiye kadar 1700 klasör oluşturdu. Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit'e ilişkin resimleri, mitingler ve yurt içi-yurt dışındaki toplantıların varsa tutanakları ile çekilmiş fotoğraflarını da elden geçiriyor.

Ecevit'in 12 Eylül döneminde Ankara 1. No'lu Sıkıyönetim Komutanlığı'nca hakkında açılan davaların iddianameleri, bu davalara ilişkin Ecevit'in savunmaları, Ecevit'in mitinglerde ve Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmalar ile röportajları, konferansları da tek tek taranıp bir elde toplanıyor.

Rahşan Ecevit, eşinin sanata ilişkin yazıları ile çevirileri ile yayımlanmış, yayımlanmamış veya yarım kalmış yayınlanmamış şiirleri içinde ayrı bir çalışma yürütüyor. Ecevit'in yarım kalan Osmanlı tarihi ile ilgili kitap için de tarihçi İlber Ortaylı'dan yardım istediği biliniyor.

Rahşan Ecevit, 1960'dan sonra Türk siyasetine damgasını vuran Ecevit'in arşivlerini tasnif edilmiş ve kronolojik dizinle dijital ortama aktarılmış biçimde yerli yabancı araştırmacıların ve halkın ilgisine açmayı planlıyor.

ZİYARETÇİ DE KABUL ETMİYOR

Rahşan Ecevit, yoğun bir çalışma içinde olduğu için çok önemli konuklar dışında ziyaretçi de kabul etmiyor. Rahşan Ecevit son olarak Bülent Ecevit'in cenaze törenine katılamayan Prof. Dr. Erdal İnönü ile 30 dakika görüşmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious