Ecevit adına vakıf kurulacak

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Eski Başbakan Bülent Ecevit adına “Türkiye’nin siyasi bütünlüğünü korumaya yönelik” çalışmalar yürütmek amacıyla vakıf kuruluyor. Vakfın kaynağını ise...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vakfın kuruluş için gerekli olan bütçe ise Bülent Ecevit’in İstanbul Bağdat Caddesi üzerinde bulunan evi satılarak karşılanacak.

Ecevit’in vefatına kadar koruma müdürlüğünü yapan ve 2007 başında emekliye ayrılarak siyasi çalışmalara başlayan Recai Birgün, vakıf çalışmalarıyla ilgili olarak ANKA’ya bilgi verdi.

Bülent Ecevit sağken vakıf kurulması yönünde düşünceler bulunduğunu ifade eden Birgün, Rahşan Ecevit’in konuyu yeniden gündeme getirerek çalışmalara yeniden başlandığını söyledi.

Vakfın kurucuları arasında Rahşan Ecevit’in yanı sıra Prof. Dr. Alemdar Yalçın, Prof. Dr. Hasan Ünal, Prof. Dr. Talat Halman gibi isimlerin bulunduğunu söyleyen Birgün, kuruluş çalışmaları için toplantılara devam ettiklerini bildirdi.

EĞİTİM VE BURS

Vakfın siyasi bir temelde kurulmadığının altını çizen Birgün, “Ana amacımız eğitim ve burs konusunda çalışma yapmak. Vakıf, siyasetle iç içe olacak ama siyaset üstü bir anlayışımız olacak. Özellikle Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yönelik faaliyetlere ilişkin çalışmalar yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Vakfın amaçları ve hedefleri ile ilgili toplantıların sürdüğünü kaydeden Birgün, en büyük amaçlarının ise üniversite kurmak olduğunu bildirdi. Vakfın Ankara merkezli olacağını belirten Birgün, vakıf için gerekli bütçenin ise Bülent Ecevit’in İstanbul Bağdat Caddesi’nde bulunan evin satılarak karşılanacağını kaydetti.
Vakfın isminin henüz belirlenmediğini anlatan Birgün, çalışmaların sona yaklaştığını kaydetti. Birgün, Rahşan Ecevit’in bir süre önce başladığı Bülent Ecevit arşivine ilişkin ise çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious