Ecevit hepimizin öğretmeniydi

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bülent Ecevit'in vefatından “büyük üzüntü” duyduğunu belirterek, “Siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi, hepimizin öğretmeniydi.” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, Ecevit'in ölüm haberini, Sosyalist Enternasyonal Konseyi toplantısına katılmak üzere bulunduğu Şili'nin başkenti Santiago'da aldı. Baykal, yarın başlayacak toplantı öncesinde Şili Devlet Başkanı'nın liderler için verdiği akşam yemeğine katılmadan hemen önce Bülent Ecevit'in ölüm haberini öğrendi.

Deniz Baykal, Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e bir mesaj göndererek üzüntülerini iletti. Mesajında, programını keserek cenaze törenine yetişmeye çalışacağını ifade eden Baykal, Rahşan Ecevit'in şahsında DSP'ye, Türkiye'ye ve sosyal demokrasiyi esas alan uluslararası camiaya baş sağlığı diledi. Ecevit'in vefatından “büyük üzüntü” duyduğunu belirten Baykal, şunları kaydetti:

“Rahatsızlandığında 'Sayın Genel Başkanım artık kucaklaşalım' demiştim. Ne yazık ki bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı. Programımı keserek cenaze törenine yetişmeye çalışacağım. Ecevit, bir tarihi dönemin temsilcisiydi. Siyasi yaşamını ülkenin bağımsızlığı, dürüstlüğü ve onuru üzerine kurmuş bir liderdi. Herkesin ve ülkemizin yaşamında siyaset üslubunun oluşumunda çok özel bir yeri olan liderdi. Siyasi üslubun, siyasi değerlerin oluşmasında kişisel değerleri her şeyin üstünde değil ulusal değer ve onuru har şeyin üstünde tutarak siyasi mücadelesini sürdürdü ve siyasi üslubumuzun gelişmesine tarihi anlamda onur katan ve bu süreci belirleyen bir önder olarak yaşamını sürdürdü.

Her zaman ulusal onuru evrensel değerlerle kaynaştırarak siyasi yaşamını sürdüren, siyaseti ilkeli götürmeyi esas alan bir liderdi. Hepimizin öğretmeniydi. Siyaseti kapalı kapılar arkasında yapmayı reddeden ve bunu yaşamı boyunca engellemeyi de esas alan, bağımsızlıkçı, ulusal onuru her şeyin üstünde tutan bir lider olarak kaybı Türkiye için olduğu kadar uluslararası siyaset camiası için de önemli kayıptır. Bir tarihi dönemin kapanışıdır.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious