Ecevit için ilk mevlit okundu

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in daha cenazesi torağa verilmeden Mevlid-i Şerif okundu. Ecevit için ilk Mevlid-i Şerif'i eski ANAP Bilecik Milletvekili ve Belediye Başkanı Mehmet Seven okuttu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mevlit için seçilen mekan ise Osmanlı Devleti'nin manevi kurucusu ve Osman Gazi'nin kayınpederi Şeyh Edebali'nin türbesi oldu. Ankara'daki cenaze için eylem senaryoları yazılırken, Bilecik'teki mevlitte ise birlik ve beraberlik vardı. Mevlid-i Şerif'i okutan Seven, Ankara'ya çağrıda bulunarak, "Türk Milletinin yetiştirdiği ender insanlardan birisi olan Ecevit'in cenazesini istismar etmeyin ve aziz ruhunu incitmeyin" dedi.
81 yaşında hayatını kaybeden eski Başbakanlardan Bülent Eevit, için daha cenazesi toprağa verilmeden mevlid-i şerif okutuldu. Ecevit için okunan ilk mevlid-i şerif'i okutan ise Anavatan Partisi'nde Bilecik Milletvekilliği yapan ve bir dönem Bilecik Belediye Başkanlığı görevini yürüten Mehmet Seven oldu. Ecevit'i Türk Milleti'nin Atatürk'ten sonra yetiştirdiği en büyük liderlerden birisi olarak tanımlayan Seven, ona olan vefa borcunu ödemek istediğini söyledi. Ecevit'in, Osmanlı'nın son padişahı Vahdettin'in torunu olduğunu, Bilecik'te filizlenen Osmanlı çınarının son yapraklarından birisi olduğunu belirten Seven, "Osmanlı çınarının son yapraklarından birisi olan Ecevit'i, Osmanlı çınarının kök saldığı topraklardan dua ve minnetlerimizle anıyoruz" dedi.

Osmanlı soyundan gelen Ecevit'i anmak için Osmanlı'nın manevi kurucusu ve Osman Gazi'nin de kayınpederi olan Şeyh Edebali Türbesi'ni seçtiklerini, 'böylesine önemli bir insanın ancak böylesine önemli bir mekandan' anılacağını belirten Seven, "O, büyük bir siyaset, devlet ve gönül adamıydı. Siyasi kimliğinin ardından engin bir edebi kişiliği ve beyefendiliği yatıyordu. Arkasında doldurulamayacak bir boşluk bırakarak aramızdan ayrıldı. Mekanı cennet olsun. Onu hiç unutmayacağız, hep rahmet ve minnetle anacağız" diye konuştu.

Merhum Ecevit'in cenazesi için yazılmaya çalışılan senaryolara ise sert tepki gösteren Mehmet Seven, cenazenin siyasi malzeme haline getirilmesinin ve istismar edilmesinin en çok onun aziz ruhunu inciteceğini belirtti ve herkesin sağduyulu davranmasını istedi. Türk gelenek ve göreneklerine göre, bir cenazenin dualarla ve gözyaşları ile kaldırıldığını belirten Seven, "Merhumun cenazesini siyasi malzeme yapmak, istismar etmek, onun ruhunu inciteceği gibi ona yapılan en büyük saygısızlık olacaktır. Merhum Ecevit'i gerçekten sevenler, cenazesini istismar etmek yerine bizim yapsın, toplumun tüm kesimlerini onun arkasında toplasın, minnet ve şükranla ansın. Ankara, Bilecik'i örnek alsın" dedi.

Bilecik'teki tüm siyasi partilerin, bürokratların ve vatandaşların katıldığı ve merhum Ecevit için düzenlenen mevlid-i şerif Şeyh Edebali Türbesi yanındaki Orhangazi Camii'nde okundu. Cuma namazından önce okunan Mevlidin ardından pilav ve ayran ikram edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious