Ecevit için ne dediler

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Eski Başbakan, Türkiye'nin Karaoğlan'ı Bülent Ecevit'in vefatı siyaset dünyasını da üzüntüye boğdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet adamlarının ve siyasilerin Ecevit ile ilgili düşünceleri şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: "Eski Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit'in yaşamını yitirmesinden dolayı büyük üzüntü duydum. Siyasal tarihimizin simge kişiliklerinden Bülent Ecevit'in, yaşamı boyunca üstlendiği görevlerde etik değerleri ön planda tutarak benimsediği istikrarlı çizgisi, demokratik duruşu, nezaketi ve Aydın kimliği, örnek olmuştur. Ecevit, devlet kademelerindeki Başbakanlık ve diğer görevlerinde, laik cumhuriyetin korunması, Atatürk ilkelerinin özünsenmesi, Türkiye'nin her alanında gelişmesine ve çağdaşlaşmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Uluslararası alanda Türkiye'nin ve Türk halkının çıkarlarının korunması için önemli kararların altına imza atan Ecevit, bu kararlarıyla ulusumuzun gönlünde saygın yer edinmiştir. Türk ulusu Bülent Ecevit'in ülkemize yaptığı hizmetleri her zaman saygıyla anımsayacaktır. Bülent Ecevit'e Tanrı'dan rahmet diliyor, ailesine ve ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç: "Ömrünün büyük bölümünü. milletimize ve devletimize hizmetle geçiren ve Başbakanlık gibi çok önemli görevlerde bulunan Bülent Ecevit'in vefatından dolayı derin üzüntü duydum. İnanıyorum ki, ülkemizin siyasi yaşamında saygın bir yeri olan Bülent Ecevit'in adı, milletimizin hafızasından asla silinmeyecektir. Siyasi yaşamının yanı sıra gazetecilik ve şairlik kimliğiyle milletimizin gönlündei müstesna bir yeri olan merhum Ecevit'in artık aramızda bulunmayacak olması büyük bir kayıptır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: ''Bir siyasetçi ve devlet adamı olarak ülkemize önemli hizmetlerde bulunan Sayın Bülent Ecevit'in vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Türk siyasi hayatı önemli bir şahsiyetini kaybetmiştir. Kendisini rahmetle anıyor, hayat arkadaşı Rahşan Ecevit hanımefendi ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum."

Devlet Bakanı Tüzmen: "Büyük bir devlet adamını, büyük bir lideri, karşısındakilerin bile hakkını teslim ettiği bir siyasetçiyi kaybettik. Kendisi siyasetteki nezaketiyle örnek olacak bir insandı."

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu Ecevit'in siyasetçiliğinin gölgesinde kalan şairliğinin aslında onun gerçek kimliği olduğunu belirtti. Mumcu "Çocukluğumun Karaoğlan'ı, gençliğimin onuruyla direnen adamı, siyaset yıllarımın Başbakanı Ecivet benim için bir vicdan adamıydı. Hayatına çok yakışan iki sözcük bir hayatı öylece vermek için yeterlidir: insanca ve hakça. Ecevit yaşadı, yaşamını bu iki kelime ile ahladı, anlamlandırdı, alnamlandırıldı. Anısı bu iki sözcük gibi ebedi olacaktır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Üzüntümüz büyüktür. Değerli Başbakanımız hakkın rahmetine kavuşmuştur. Türk milletinin başı sağolsun. Bu acıyı milletçe paylaşıyoruz. Ruhu şaad olsun mekanı cennet olsun. Rahmetli Başbakan ile 3,5 yıllık koalisyonla sorumluluk üstlendik. Bu sürede kendisini yakından tanıma fırsatı buldum. Kendisinin gerçek bir demokratik sol ve uluslararası ilişkilerde milli hassasiyetleri çok yüksek bir şahsiyet olduğunu gördüm. Türk devleti değerli bir şahsiyetini kaybetmenin acısını yaşamaktadır. Kendisini rahmetle anıyoruz."

Devlet Eski Bakanı Masum Türker: "Ecevit ile ilgili anlatacak o kadar çok şey var ki. Sosyal güvenlikte gelinen noktayı ona borçluyuz. Ecevit tüm kazanımları ile hatırlanacak birisidir."

Devlet Eski Bakanı Fikret Ünlü: "Ecevit üstün yetenekleri olan birisiydi. Hepimizin siyasi hayatında yeri vardı. Türk siyasetine yarım yüzyıl boyunca damgasını vurmuş birisidir."

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın: "Ecevit kimliği ile kişiliği ile herkesi, tüm toplumu etkilemiştir. Ecevit, Türkiye solunun kitleselleşmesini sağladı. Tüm yönleri ile örnek bir siyasetçiyi, solda önemli bir lideri yitirdik."

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: "Ecevit, gerek siyaset alanında, gerek özel yaşamında doğruluk, şeffaflık ve dürüstlüğü ile örnek olmuş ve bu ilkelerini yaşamı boyunca korumuştur. Ecevit, dayatma ve baskılara boyun eğmeksizin demokrasi ve özgürlük yolundaki çizgisini kararlılıkla korumasını bilmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious