Ecevit iyi direniyor

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Rahşan Ecevit, eşi Ecevit'i bakın nasıl anlatıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küçük bahçe gerçekten de minyatür bir orman gibi...
Çam ağaçları, meyve ağaçları, çiçekleri, kelebekleri, kedileriyle bu küçük bahçe küçük bir orman köşesini andırıyor.

Rahşan Hanım, ağaçlarla, çiçeklerle, kedileriyle tek tek ilgileniyor. Her birini tanıtıyor. Bahçede koşuşturan iki kara kediyi gösteriyor;
- Büyük olana "Kara Kız", küçük olana "Kara Bey" diyoruz. Kara Kız, Kara Bey'in annesi. Kara Bey burada doğdu.
Sonra küçük armut ağacının yanına ilerliyor. Ucundaki armutların ağırlığıyla yere değen dalı kaldırıyor:
"Bülent bu bahçedeki ağaçları, çiçekleri izlemekten çok keyif alır. Tek tek meyve verdiler mi, çiçek açtılar mı diye takip eder."
Rahşan Hanım'ın en büyük arzusu Bülent Bey'in eve dönmesi, çok sevdiği bahçede yeniden gezinmeleri, çay içmeleri...

Yaşama tutunmak
GATA'da 94 gündür yaşam mücadelesi veren Bülent Ecevit'in sağlık durumundaki olumlu gelişmeler Rahşan Hanım'ın yüzünü güldürüyor.
"Yaşına göre çok iyi direndi" diye başlıyor söze:
- Bir aya yakın süredir artık solunum cihazına bağlı değil. Kendisi rahat nefes alabiliyor. Başında artık sargı yok. Görüyor, duyuyor. Doktorlar kesin ifade kullanmıyorlar ama onlar da bu yöndeki gelişmeleri doğruluyorlar. Tabii, çok ihtiyatlı, temkinli konuşuyorlar.
Rahşan günde iki kez Bülent Bey'i ziyaret ediyor.
Bu ziyaretlerinde neler gözlediğini, Bülent Bey'e neler söylediğini, neler yaptığını sorduğumda şöyle diyor:
- Elini tuttuğumda karşılık veriyor. O da tutuyor. O kadar sıkı tutuyor ki, o zaman elimi tutarken yaşama da tutunduğunu, yaşamı da tuttuğunu hissediyorum. Bunu doktorlar da önemsiyorlar. Büyük mücadele veriyor. İyi gelişmelerde bu mücadele gücünün, yaşama tutunma isteğinin katkısı olduğunu düşünüyorum.

Komutlara yanıt

Rahşan Hanım, Bülent Bey'in şuurunun açılıp açılmadığı konusunda doktorların da net bir şey söylemediklerini, ancak, zaman zaman doktorların isteklerine yanıt verebildiğini söylüyor. "Örneğin" diyor:
- Doktorlar elini oynatmasını, kolunu kaldırmasını söylediklerinde zaman zaman bunu yapabiliyorlar. O zaman duyduğunu ve söyleneni algıladığını düşünüyoruz. Tabii doktorlar yine temkinli konuşuyorlar. Şuuru tam olarak açıldı, hayati tehlikeyi atlattı, demiyorlar. Olumlu gelişmeleri sıralıyorlar ama sonuna hayati tehlikesi devam ediyor diye ekliyorlar.

İç organları iyi

Rahşan Hanım, Bülent Bey'in GATA'ya getirildiği günden bu yana gözlenen olumlu gelişmelerde başka hastalığı olmamasının büyük katkısı olduğunu söyleyerek şu bilgiyi veriyor:
- Doktorlar iç organlarının sağlam olduğunu, başkaca rahatsızlığı bulunmadığını, bünyesinin güçlü olduğunu söylüyorlar. Bu da tedaviye cevap vermesini kolaylaştırmış. Tabii, yaşı dikkate alındığında, yavaş ilerlemesi gayet normal bulunuyor. İnşallah iyiye gidiş devam eder, ziyaretçi kabul edecek hale gelir. Ben çok umutluyum. Bugüne kadar çok iyi dayandı.
İyileşmenin devam etmesi dileğiyle, Rahşan Hanım'ın yanından ayrılıyoruz. O da GATA'ya, Bülent Bey'in yanına dönüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious