Ecevit uyanacak mı?

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Bülent Ecevit’in uyutulmasının üzerinden tam bir ay geçti, durumu ciddiyetini koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Başbakan Bülent Ecevit bundan tam bir ay önce yüksek tansiyona bağlı olarak geçirdiği beyin kanaması teşhisiyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne kaldırılarak ameliyat edilmiş ve ardından yoğun bakıma alınmıştı. O günden bugüne durumunda bir değişiklik olmadı. Ecevit uyandırılmadı. Uyutulma işlemi 22 Mayıs’ta sonlandırıldı. Bu süre içinde sadece bir kere, 23 Mayıs’ta uyandırıldı ama sağlık durumunun ciddiyeti devam ettiğinden uyutulma işlemine devam edildi. Şimdi merakla beklenen soru şu: Ecevit uyanacak mı?

Nörologlar Ecevit’in komplikasyon riskinin çok yüksek olduğunu ve geriye dönüş ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu söylüyor.

Beynindeki ödemin çözülmesini bekliyorlar. Öte yandan Ecevit’in Özel Kalem Müdürü Recai Birgül, “Bekliyoruz. Doktorlar beynindeki ödemin çözülmesini bekliyor. ‘Ödemin çözülmesi için biraz daha zaman var’ diyorlar” açıklamasında bulundu. Nörologlar, 82 yaşındaki bir hastanın bir ay uyutulduktan sonra geriye dönüş ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu belirtti.

PROF. DR. TAN: NEREYE KADAR GİDECEĞİ BELİRSİZ

Prof. Dr. Ersin Tan, “Ecevit’in çok fazla şansının olmadığını söyleyebilirim. Destekle yaşatılıyor. Geçirmiş olduğu süreç ve süre gözönüne alındığında Ecevit’in geriye dönme ihtimali sıfıra yakın. Beyin hasarını durdurmak ve beyin metabolizmasını asgariye indirmek için uyutuluyor. Yaşı da çok ileri. Ne kadar gider bu durum? Araya enfeksiyon girer. Kuşkusuz Gülhane’de çok iyi bakım veriliyor ama beyin fonksiyonları açısından sıkıntı çok büyük” dedi.

DR. KOCAMAN: UYUTULMA UZADIKÇA GERİ DÖNÜŞ ZORLAŞIR

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman ise süre uzadıkça geriye dönüş ihtimalinin düştüğünü vurguladı:

“Hastaları beyin ödemini çözmek için uyutmayız. Bu yöntem ilk bir hafta on gün için geçerlidir. Bu süreden sonra iki nedenle hasta uyutulur: Ya hastanın solunumu yetersizdir ve solunum cihazıyla uyumlu olmadığı için uyutulur ya da hasta aşırı huzursuzdur, tedaviyi güçleştirir ve uyutulur. Ecevit’in uyanmaması kendi beyin fonksiyonlarının yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Doktorlar süre uzadıkça durumun geri dönüşümsüz hale geldiğini bilirler. Fakat biz hekimler kalp durana kadar desteğimizi sürdürürüz. Ecevit’te komplikasyon riski yüksek, oldukça umutsuz bir durum.”

DR. KRESPİ: HER ŞEY HASTADAN HASTAYA DEĞİŞİR

Doç. Dr. Yakup Krespi ise “Her şey hastadan hastaya değişir. Hastanın organlarının durumu, fonksiyon derecesi böyle bir komadan nasıl bir sonuca ulaşacağımızı söyler. Böyle hastalarımızın durumunu belirlemekte zorlanırız. Mucize olabilir mi? Mucizelerle işimiz yok, verilerle hareket etmek gerekir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious