Ecevite’e akıl veren, İP’liymiş!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Rahşan Ecevit’in ‘yabancılara gayrimenkul satışı’ konusunda ortaya attığı iddiaların kaynağı belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yabancılara toprak satışıyla ilgili ulaştığı bilgileri Ecevitler’le paylaştığını belirten Özkaya, bu konuda Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) ile Ege Ordu Komutanı’na brifing verdiğini söyledi. DDK’nın bu mahiyette rapor hazırladığını; ancak bunun kamuoyundan gizlendiğini savunan Özkaya, “Türkiye’nin vücudu döviz karşılığında satılıyor.” görüşünü dile getirdi.

Rahşan Hanım, GATA’da iki aydır komada yatan eşi Bülent Ecevit’in arzusunu yerine getirmek amacıyla başlattığı ‘sağlı-sollu ittifak’ turunu “Türkiye işgal altında. Trakya’yı Yunanlılar, GAP’ı Yahudiler alıyor. Orta Anadolu’yu Türk Yahudileri İsrailli şirketler adına alıyor. Ani Harabeleri’nin etrafı İngiliz toprağı olmuş.” iddiası üzerine oturtmuştu. Elinde belge olmadığını; ancak bilgilerin güvenilir olduğunu savunan Ecevit, kaynağıyla ilgili sorulara “Bilgileri, eski Tapu Kadastro Genel Müdürü Burhan Özkara’dan elde etmiştim. Belgeleriyle Ankara’ya gelecek. En azından bir kısmını kanıtlayabileceğim.” karşılığını vermişti. Bu yöndeki tartışmalar sürerken kaynak da merak edilmişti. Zaman, söz konusu kişiye ulaştı ve adının Burhan Özkara değil, Orhan Özkaya; görevinin ise eski genel müdür yardımcısı olduğunu tespit etti. Didim’de tatil yapan Özkaya, Ecevit ailesine yabancılara toprak satışıyla ilgili üç kez 3’er saatlik brifing verdiğini kaydetti. Bunların ikisinde Bülent Ecevit’in bulunduğunu anlatan Özkaya, sonuncusunu 4 gün önce Rahşan Hanım ile Emrehan Halıcı’ya verdiğini ifade ediyor. Özkaya, 19 Temmuz’da Rahşan Ecevit’e yaptığı sunumu slayt gösterisi eşliğinde gerçekleştirdiğini söyledi. Rahşan Ecevit’in konuya özel ilgisi bulunduğunu aktaran İP’li Özkaya, “Rahşan Hanım yabancı cemaat vakıfları konusuyla ilgileniyor. Kitabımı kendisine gönderdim. Bülent Bey de kitabımı incelemiş. Zaman zaman arar konuşuruz.” dedi. Rahşan Ecevit’in, ismini basın mensuplarına ‘Burhan Özkara’ şeklinde telaffuz etmesi konusunda ise Özkaya, “Sonra beni arayıp, ‘İsmini yanlış söyledim ama pes mi ettin?’ dedi. Beni partinin bu konudaki uzmanlarından biri olarak görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Eski genel müdür yardımcısı, Didim’de İngilizlerin 14 bin 800 konut aldığını, Urla’da Hollandalıların 1000 konut yaptırdığını ifade ediyor. Toprak satışının Hatay’da binde 40, Kilis’te binde 20, Mardin’de binde 6, Gaziantep ve Aydın’da binde 5’i bulduğunu savundu. Orhan Özkaya, Tapu Kadastro’nun, yabancılara satılan toprakların büyük bölümünün aslında Türk asıllı kişilerce alındığı yönündeki raporunu ise ‘komik’ ifadesiyle nitelendiriyor: “Didim’de 9 bin İngiliz su abonesi var. Bunların kaçı Türk soyludur? İsraillilere bir karış yer satılmadı diyorlar; ama 100 İsrailli Türkiye’de 136 gayrimenkul satın aldı. Bunlar da mı Türk soylu?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious