Ecevit'in cenazesi için valilikten uyarı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Ankara Valiliği, Bülent Ecevit'in Cumartesi günü yapılacak cenaze töreninde, bazı grupların konusu suç teşkil eden sloganlarla gösteri yapılacağına dair alınan bilgi uyarınca ikaz içeren açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazılı açıklamada, törende provakasyon amaçlı kişi ve grupların cenaze törenine gelen kitleyi kışkırtacaklarına dair kendilerine bilgi intikal ettiği belirtilerek, konuyla ilgili kanun maddeleri sıralandı.

Açıklamada, "Mer'i mevzuat çerçevesinde herhangi bir provakasyona meydan verilmemesi bakımından Kocatepe Camii ve müştemilatında, cenaze tören ile ilgili olarak, çeşitli sivil toplum örgütlerine ait pankart, döviz ve flama taşınması, konusu suç teşkil eden slogan atılması, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu, TCK'nın 217. maddesi, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 5326 sayılı Kahbahatler Kanunu'nun 32. maddesine istinaden belirtilen hususlara uymayanlar hakkında gerekli yasalve idari işlem yapılacaktır. Ayrıca sözkonusu cenaze töreninde Kocatepe Camii ve müştemilatında, çeşitli sivil toplum örgütlerine ait pankart, döviz ve flama taşınması, konusu suç teşkil eden slogan atılması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 11/C maddesine göre de uygun bulunmamaktadır." denildi.

Ayrıca, görevli polis ve askeri hava araçları haricinde tören süresince Kızılay, Kocatepe Camii çevresi ve Ankara'nın merkezi bölgelerinde uçuş yapılmasına izin verilmeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious