Ecevit'in doğum günü GATA'da kutlandı

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)'nde yoğun bakımda bulunan eski Başbakan Bülent Ecevit'in 82. doğum günü bugün hastane önünde kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ecevit'in sağlık durumu ile ilgili bilgi veren eşi Rahşan Ecevit, "Doktorların dediğine göre milim milim de olsa iyiye doğru gidiyor" dedi.

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle 18 Mayıs tarihinde GATA'ya getirilen ve o günden bugüne komada bulunan Ecevit'in 82. doğum günü hastane önünde pasta kesilerek kutlandı. Eşi Rahşan Ecevit hastane önünde, hazırlanan pastayı kesti ve bir dilim pasta da eşi Bülent Ecevit için yedi. Kutlamaya, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, eski bakanlar Masum Türker, Melda Bayar, Ahtet Tan ve ülkenin değişik bölgelerinden gelen partililer de katıldı. 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sloganları eşliğinde pastayı kesen Rahşan Ecevit, Bülent Ecevit'in sağlık durumunun düne göre daha iyi olduğu müjdesini verdi. Basın mensuplarının 'Eşinizin yanına girdiğinizde ona ne söylüyorsunuz?' diye sorması üzerine Ecevit, "Onlar özel şeyler, söyleyemem" dedi. Rahşan Ecevit, bir gazetecinin 'Sizin sağlık durumunuz nasıl?' sorusu üzerine ise "Ben iyiyim'' diye cevap verdi.

Kestiği pastadan bir dilim de eşi Bülent Ecevit için alan Rahşan Ecevit daha sonra eşinin sağlık durumu ile ilgili bilgi verdi. Rahşan Ecevit eşinin sağlık durumu ile ilgili olarak "Allah'a şükür düşündüğümüzden daha çabuk iyi olacak. Doktorların dediğine göre milim milim de olsa iyiye doğru gidiyor. Allah cümlemize, Türkiye'ye sağlık versin" dedi.

Ecevit'e manevi destek için günlerdir hastane önünde bulunan partililer de 'Halkçı Ecevit', 'Türkiye sizinle gurur duyuyor', 'Gururumuz Ecevit' sloganları attı ve 'Karaoğlan senin felsefeni Genel Başkanımız Zeki Sezer'le yaşatacağız' yazılı pankart açtı.

Öte yandan; GATA'dan bu sabah yapılan yazılı açıklamada eski Başbakan Bülent Ecevit'in beyin dokusu içerisine dağılmış olan kanamada gerileme sürecine girildiği belirtilerek, sağlık durumunda olumlu gelişme olduğu açıklandı.

GATA'dan saat 10.30 itibariyle yapılan açıklamada, Ececit'in vital fonksiyonları olan kalp, nabız, solunum ve böbrek fonksiyonlarının stabil seyretmekte olduğunu ve koma durumu devam ettiği belirtilirken, beyin dokusu içerisine dağılmış olan kanamada gerileme sürecine girildiği bildirildi.

Ecevit'in sağlık durumu ile ilgili olarak açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Ecevit'in kendi solunum mevcut olup ancak ihtiyacı karşyılamada terli olmadığı için solunum cihazı ile desteklenmeye devam edilmektedir. Şuuru kapalı olmasına rağmen sol kol ve bacaklarından daha bariz olmak üzere ağrılı uyaranlara cevap verilmektedir. Yutkunma rekfleksi ve ağız hareketleri mevcuttur. Beslenmesi midesine yerleştirilen besleme tüpü yardımıyla sindirim sistemi yoluyla yapılmaktarı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious