Ecevit'in doktoru bombacı oldu!

  • Giriş : 17.08.2007 / 13:11:00

Dr. Mücahit Pehlivan neden bomba imha uzmanı kılığına girdi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in son günlerinde yanında bulunan Ortopedist Dr. Mücahit Pehlivan neden bomba imha uzmanı kılığında Ecevit'in tedavisini üstlendi?

Bülent Ecevit, 4 Mayıs 2002 günü Başbakanlıktaki makamında rahatsızlanıp Başkent Hastanesine kaldırıldı. Hastanede ve evinde 2 ay tedavi gördü. 27 Mayıs günü hastaneden kaçarak uzaklaştı ve adeta “Firar’’ etti.

Ecevit, evine kapandı. Başkent Hastanesinde, 11 Temmuz 2002’deki randevuya da gitmedi. Evine gelen doktorları kabul etmiyor, ancak giderek iyileşiyordu. Bu olayın mimarı bir “Bomba uzmanıydı.’’ Ortopedist Dr. Mücahit Pehlivan, “Bomba imha uzmanı’’ kılığında Ecevit’in tedavisini üstlendi. DSP’den Ankara milletvekili seçilen Mücahit Pehlivan o günleri GAZETEPORT’a anlattı…

Türk siyasi hayatına damgasını vuran eski Başbakan Bülent Ecevit’in ölümünün üzerinden yaklaşık 9 ay geçti. 4 Mayıs 2002 günü Başbakanlıktaki makamında rahatsızlanıp Başkent Hastanesine kaldırıldığı günden sonra, sağlığındaki gelişmeler ön plana çıkan Ecevit’in, ölümüne kadar geçen hayatı sırlarla dolu. Bu sırlara en yakın tanıklardan biri ise özel doktoru Mücahit Pehlivan.. Pehlivan, 22 Temmuz seçimleriyle birlikte DSP Ankara milletvekili seçildi.
Ortopedi uzmanı olan ve dünyada kıkırdak nakli yapan ilk Türk doktoru ünvanını taşıyan Pehlivan’ın özel ilgi alanı içinde ise beyin cerrahisi var. Pehlivan, 2002 yılı Temmuz ayından itibaren Ecevit’in özel doktoru olarak yaşadıklarını GAZETEPORT’a anlattı.


Bülent Ecevit’i, doktor Pehlivan ile buluşturan olaylar zinciri 4 Mayıs 2002 başladı. Ecevit o gün Başbakanlıktaki makamında rahatsızlanıp Başkent Hastanesine kaldırılacak, hastanede ve evinde 2 ay tedavi görecekti. 27 Mayıs günü ise hastaneden adeta kaçarak uzaklaştı. Kimilerine göre “Firar’’ etti.

EVİNE KAPANDI

Ecevit, Oran’daki evine kapanmıştı. Başkent Hastanesinde, 11 Temmuz 2002’deki randevuya da gitmedi. Kimilerine göre, "Hastanedeki son randevuya gitseydi, kendisine 'çürük' veya 'iş göremez' raporu verilecek ve bu rapora dayanılarak Başbakanlıktan düşürülecekti.
Başkent Hastanesinden evine gelen doktorları kabul etmiyor, ancak hayret edici bir biçimde giderek iyileşiyordu. Bu olayın mimarı bir “Bomba uzmanıydı.’’ Ortopedist Dr. Mücahit Pehlivan, “Bomba imha uzmanı’’ kılığında Ecevit’in tedavisini üstlendi. DSP’den Ankara milletvekili seçilen Mücahit Pehlivan o günleri şöyle anlattı:

ÖZEL HAREKAT: Bir ortopedist olarak hastalarımın arasında Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay da vardı. Onun tedavisi sırasında Emniyet Müdürü Recai Birgün ile tanıştım. Onun da ailesinden tedavi ettiğim kişiler oldu. Recai Birgün, Özel Harekattan ayrılıp Bülent Ecevit’in koruma müdürü olmuştu. 2002 Temmuz ayında, benim muayenehaneme geldi ve bir dostunun tedavisi ile ilgilenmemi rica etti. İsmini söylemedi. Bir iki kez randevulaştık ama hep erteledi. Ben de kim bu hasta diye merak etmeye başladı. Sonunda bir gün beraber Başbakanlık konutuna gittik. Karşımda Sayın Ecevit vardı…

BOMBA UZMANI: Bana hastanın tedavileri ile ilgili kalınca bir dosya verdiler. Okumakla bitecek gibi değildi. Sayın Ecevit’i muayene ettim ve 8. omurda kırık tespit ettim. Ayak tırnaklarında da batma vardı ve yürümesini engelliyordu. Tedaviye başladım. Yürüyüşü normale döndü. Tedavi yöntemlerini değiştirdim. Olumlu sonuçlar aldık. seçim de yaklaşıyordu ve seçim gezilerinde de yanında olmaya başladım. Ancak doktoru olduğumu gizliyordum. Korumalarla birlikteydim ve beni (Bomba imha uzmanı) olarak tanıtıyorlardı. Gazeteciler beni fark etmişlerdi ve ben de inandırıcı olsun diye gezi öncesi, önce ben açağa biniyor ve elimdeki bazı tıbbi cihazlarla sanki bomba araması yapar gibi davranıyordum.

NEDEN GİZLENDİM: Neden özel doktoru olduğum gizlendi tam olarak bilmiyorum ama o dönemde MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’dan bazı bilgiler geldiğini duymuştum. Doktoru olduğum ve Ecevit’in tedavisini bizzat yürüttüğüm ortaya çıksın istenmiyordu. Ben de bomba uzmanı gibi davranmaya devam ettim. Her gün tedavisi ile ilgileniyor, yurt gezilerine birlikte gidiyordum.

EVİN ÖNÜNDE BİR GAZETECİ: Tedavi çok iyi sonuç vermişti. 5 Eylül 2002 sabahı Oran’daki eve gittiğimde arabamdan indim ve orada bir aracın içinden fotoğrafımın çekildiğini gördüm. Araçtan fotoğraf makinası boynunda bir gazeteci indi benimle konuşmak istedi. Ben de tekrar arabaya bindim ve süratle uzaklaştım. Ertesi gün SABAH Gazetesinde (Ecevit’i ayağa kaldıran doktor) biçiminde manşetle çıktı. Benim güneş gözlüklü kocaman bir fotoğrafım da vardı.

NASIL ORTAYA ÇIKTI?: Benim Ecevit’in özel doktoru olduğumu ve bomba uzmanı olmadığımı Sabah Gazetesi nasıl saptamıştı. Sonradan öğrendim. O günlerde Ankara’da önemli bir kuruluşun başkanının babasını da tedavi ediyordum. O kişi de çok yakın dostumdu ve Ecevit’in tedavisini üstlendiğimi ona söylemiştim. O da, gazeteci dostu Okan Müderrisoğlu’na söylüyor. Müderrisoğlu da Sabah’ın Ankara temsilcisi Emin Özgönül’e anlatıyor. O da ertesi sabah 07.00’de, Ecevit’in evinin önünde Başbakanlık muhabiri Erhan Seven’i görevlendiriyor. O sabah fotoğraflarım çekildi ve doktor olduğum ortaya çıktı.

MÜCAHİT PEHLİVAN: SARI BASIN KARTLI MİLLETVEKİLİ doktor

Mücahit Pehlivan 1964 Ankara doğumlu. Gazeteci bir ailenin çocuğu. Babası Türkiye Gazeteciler Sendikasının Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Pehlivan da lise yıllarında gazeteciliğe merak sardı ve Ankara Rüzgarlı sokakta Yenigün Gazetesi'nde çalışmaya başladı..
En yakın arkadaşı gazetenin sahibinin oğlu Alev Çukurkavaklı idi. Pehlivan, gazetecilik merakı nedeniyle okulu bırakınca liseden atıldı. Sonra babasının ısrarı ile yeniden okula dönüp liseyi bitirdi ve mahalle arkadaşı ile birlikte doktor olmaya karar verdi. Ancak mimarlığı kazandı.

Bir yıl mimarlık okuduktan sonra bu kez Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 7 yıl eğitimden sonra mezun oldu. Bir yandan da gazeteciliğe devam edip sarı basın kartını aldı. Halen sürekli basın kartı sahibi. Beyin cerrahisine karşı da özel bir ilgisi vardı. Turist vizesi ile İsviçre’ye gidip ünlü beyin cerrahı Gazi Yaşargil ile tanışıp yanında staj yaptı. Ardından bir burs ile Macaristan’da kıkırdak nakli konusunda 3 yıl eğitim gördü.

Pehlivan “Macaristan’daki hastanede profesörler gıcırdayan kapılarından gelen sese çok kızıyorlardı. Yağlandığı halde ses devam ediyordu. Ben kapılara vazelin sürüp sesi kestim. Çok hoşlarına gitti ve onlarca burslu öğrenci arasından beni seçip ameliyatlarına almaya başladılar’’ diyor.

Devlet Demiryolları Hastanesi Başhekimliği de yapan Pehlivan, halen Adalet eski Bakanı Cemil Çiçek’in diz kapağında oluşan kıkırdak zedelenmesinin tedavisini de yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious