Ecevit'in durumunda değişiklik yok

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavisi devam eden DSP'nin kurucusu eski Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumunun ''dünden kötü olmadığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezer, hastane önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ecevit'in sağlık durumunun dünden kötü olmadığını belirterek, ''Yapılan açıklamayı zaten biliyorsunuz. Bizim umudumuz hiç bitmedi, hiç bitmeyecek. Ecevit bize hep umutlu olmayı, umut vermeyi öğretti. Son derecede umutluyuz ki bizimle birlikte olacaktır'' dedi.

GATA'dan yapılan açıklamada ise, ''Sayın Bülent Ecevit'in durumunun 24 Mayıs 2006 tarihli bilgi notunda belirtildiği gibi devam etmektedir'' denildi.

GATA'dan dün yapılan açıklamada, Ecevit'in koma durumunun devam ettiği kaydedilerek, ''Yaşam destek ünitesine bağlı olarak solunum ve dolaşım fonksiyonları stabil olup, anesteziyoloji yoğun bakım ünitesinde genel destek tedavi ve bakımı sürdürülmektedir'' ifadesine yer verilmişti.


"BÜYÜK ECEVİT GEÇMİŞ OLSUN"


Ecevit'in tedavi gördüğü GATA'ya ziyaretler de sürüyor. GATA önüne gelen partili-partisiz ziyaretçiler, geçmiş olsun dileklerini dile getirirken Ecevit'in sağlığına kavuşması için dua ediyor.

Bugün ilk olarak erken saatlerde DSP İstanbul İl Örgütü'ne üye yaklaşık 650 kişi GATA'ya geldi. DSP İstanbul İl Başkanı Mustafa Aslan, burada yaptığı açıklamada, ülkenin dört bir yanından DSP'lilerin, Ecevit'e ''pozitif elektrik verebilmek'' amacıyla GATA'ya geldiğini söyledi.

''Ecevit'in bu badireyi atlaması için yanında olacağız'' diyen Aslan, izin alınabilirse bir grup partiliyle Ecevit'i ziyaret etmeyi planladıklarını ifade etti. Partililer, ellerinde, ''Büyük Ecevit geçmiş olsun'', ''Ecevit, nerede biz oradayız'', ''Türkiye'yi Atatürk yolunda yürüyenler yaşatır'' yazılı dövizler taşıdı.


"ONURUNA SAYGI DUYMAMAK ELDE Mİ?"

Ecevit için GATA önünde açılan özel defterlere, çeşitli kesimlerden genç-yaşlı pek çok kişi duygularını yazmaya bugün de devam etti. DSP üyelerince oluşturulan bu defterlerde vatandaşların, ''Ecevit'in bir an önce sağlığına kavuşması'' dilekleri dile getiriliyor. Bu vatandaşlardan Edebiyat Öğretmeni Ümit Baydur, deftere yazdığı notta bu konudaki duygularını şöyle ifade etti: ''Sevgili Ecevit, edebiyatçı, şair kimliğimle seslenmek istiyorum... Mayıs'ın sonları, Ankara... Hani derler ya, baharı görmeden yaz geldi, geçti. Baharı gördük görmesine de, süreç tamamlanmadı. Bir öğretmen olarak bugün buradayım, hem kendi adıma hem sevgili babam adına... Çırılçıplak geldin ve öyle yaşadın. Onuruna saygı duymamak elde mi?

Sakıp ve Nazlı Kalkan adlı vatandaşlar ise deftere, ''Emeğe verdiğiniz gerçek anlamda değerden dolayı sizi çok sevdik. İşçi, köylü ve tüm emekçilerden yana politikalarınızdan dolayı sizi sevdik'' yazdı.

İlköğretim Okulu Öğrencisi Çağrı Umut Şentürk ise duygularını, ''Sevgili dedeciğim Ecevit; şu anda hastanenin önündeyim, kalbim seninle. İyi olman için dua ediyorum'' şeklinde ifade etti.

Ecevit için oluşturulan defterlerden 10'u doldurulurken, vatandaşlar halen 4 deftere duygularını yazmaya devam ediyor. Ayrıca 2 defter de hastanede bulunuyor. Öte yandan DSP üyelerince, vatandaşlara eski Başbakan Bülent Ecevit'in resimleri dağıtılıyor.


''KIBRIS FATİHİ ACİL ŞİFALAR DİLERİZ''


DSP'nin İstanbul İl Örgütü üyelerinden sonra Manisa, Tekirdağ ve Mersin il örgütü üyeleri de GATA'ya geldiler. DSP'liler, hastane önünde; ''Mümkün olsa canımdan can sana verirdim'', ''Kıbrıs fatihi acil şifalar dileriz'', ''Seni yarı yolda bırakanlar utansın'', ''Atatürk Türkiyesi'nin ödünsüz demokratı geçmiş olsun'', ''Laiklikle demokrasinin onurlu neferi, emeğin ve emekçinin savunucusu hepimiz buradayız'' dövizlerini taşıdılar


HABABAM SINIFI'NIN ''UFAKLIĞI'' GATA'DA


Bu arada, ''Hababam Sınıfı'' filmlerinin ''ufaklığı'' olarak tanınan sinema sanatçısı Tuncay Akça da Ecevit'in sağlık durumu hakkında bilgi almak üzere GATA önüne geldi. Akça, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 yıldır DSP üyesi olduğunu, daha önce DSP'den milletvekili adayı olduğunu belirterek, ''Türkiye'ye böyle bir liderin tekrar gelmeyeceğini düşünüyorum. Geçmiş olsun diliyorum'' dedi. DSP Genel Başkan Yardımcısı Masum Türker ile görüştüğünü anlatan Akça, Türker'in kendisine, Ecevit'in solunum cihazına bağlı olmakla birlikte kendisinin de nefes alabildiğini aktardığını söyledi. Akça, ''Geldiğimde umudum azdı ama bu açıklamadan sonra umudum artmaya başladı'' diye konuştu.


YILMAZ VE AKSU DA ZİYARET ETTİ


Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz da GATA'ya gelerek, yetkililerden, Bülent Ecevit'in sağlık durumu hakkında bilgi aldı. GATA'da yaklaşık yarım saat kalan Yılmaz, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 yıl boyunca birlikte hizmet ettikleri Ecevit'i ziyaret için geldiğini söyledi. Yurt dışındaki işleri dolayısıyla daha önce ziyaret imkanı bulamadığını ifade eden Yılmaz, yarın tekrar yurt dışına çıkacağını, ancak Ecevit'in sağlık durumunu yakından takip ettiğini ifade etti.

Ecevit'in durumunda bugün de herhangi bir değişiklik olmadığı bilgisini aldığını belirten Yılmaz, ''Bir an önce sağlığına kavuşup Türkiye'ye hizmetlerinin devam etmesini diliyorum. Kendisine acil şifalar diliyorum'' dedi. Bir gazetecinin sorusu üzerine Yılmaz, Rahşan Ecevit ile görüşemediğini kaydederek, ''Zannederim, kendisi dinleniyordu. DSP yönetimindeki arkadaşlarımızla, Sayın Sezer ile ve diğer yöneticilerle beraberdik. Onlardan bilgi aldık'' diye konuştu. Yılmaz, bir gazetecinin, ''Sizin duygularınızı alabilir miyiz?'' sorusu üzerine şu karşılığı verdi: "Tabii ki, fevkalade üzüntülüyüm. Her zaman Türkiye'ye hizmet etme arzusu ağır bastı. Kendisine her zaman saygım ve sevgim olmuştur. Bir an önce sağlığına dönmesini diliyorum.''

Yılmaz, bir gazetecinin, ''Türkiye'de 3,5 sene öncesine baktığımız zaman farklı bir tablo var, özellikle hızla gerginlik ortamına sürüklenen bir Türkiye var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Onu başka bir şekilde değerlendiririm. Bugün sadece Sayın Ecevit'e geçmiş olsun dilemek için geldim'' dedi.

Bu arada İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da öğle saatlerinde GATA'da tedavi gören bir yakınını ziyaret için hastaneye geldi. Aksu, yaklaşık yarım saat süren ziyareti sırasında aynı hastanede tedavi gören Ecevit'in sağlık durumu hakkında da DSP'li yetkililerden bilgi aldı.

Öte yandan Ankara Ticaret Odası'nın organizasyonuyla, GATA önündeki gazetecilerin beklediği alana, güneşlik ile sandalye ve masalar konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious