'Ecevit'in Gizli Arşivi' ve MİT'i kızdıran rapor

'Ecevit'in Gizli Arşivi' ve MİT'i kızdıran rapor.11143
  • Giriş : 27.01.2008 / 07:19:00
  • Güncelleme : 27.01.2008 / 01:00:17

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Susurluk Skandalı sırasında Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ı dönemin iktidarı Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz'a şikayet ettiği ortaya açıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MİT, bunun için Yılmaz ile Ecevit'e hazırladığı bir raporu göndermiş. Savaş'a cevap verme gereği hisseden MİT'i en çok rahatsız eden ise Başbakanlık raporunda yer alan devlet sırrı sayılan bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması. Raporda Lamia kampına saldırı, Yunanistan'da orman yangını, Girit ve Rodos'ta patlama, Bulgaristan ve Romanya'da PKK'nın çalıştırdığı işyerlerine bombalı saldırı, Rusya ve diğer Doğu Bloku ülkelerinde bazı PKK liderlerine suikast teşebbüsleri gibi konuların yer alması MİT'e görer sakıncalı.

Can Dündar ve Rıdvan Akar'ın birlikte hazırladıkları ve Milliyet gazetesinde yer alan "Ecevit'in Gizli Arşivi" dizisi yankı uyandırmaya devam ediyor. Bugün kü dizinin konusu 3 Kasım 1996'da Susurluk'ta meydana gelen kaza sonrasında 1997'de Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı Susurluk Raporu idi. Hatırlanacağı gibi Kutlu Savaş'ın "Susurluk Raporu" (devlet sırrı olduğu gerekçesiyle gizlenen 11 sayfası dışında) kamuoyuna yansıdı. Ancak, MİT'in rapordaki ağır eleştirilere yanıtı bilinemedi. Diziye göre MİT, rapor açıklandıktan bir süre sonra kendisine yönelik eleştirileri, hükümete yolladığı bir "Bilgi notu" ile cevapladı. MİT raporunda "İncelenen raporun bazı bölümlerinin kamuoyuna yansıtılmasının sıkıntı yaratabilecek hususlar meyanında olduğu değerlendirilmektedir" deniliyor.

MİT, Lamia Kampı'na saldırı, Yunanistan'da orman yangını, Girit ve Rodos'ta turistik yerlerde patlama, Bulgaristan ve Romanya'da PKK'nın işyerlerinin bir kısmına bombalı saldırı, Rusya ve diğer Doğu Bloku ülkelerinde bazı PKK liderlerine suikast teşebbüsleri gibi konuları 'devlet sırrı' niteliğinde bilgiler olarak görüyor. mümkün olmayacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious