Ecevit'in mezarı taşınıyor

Ecevit'in mezarı taşınıyor.29083
  • Giriş : 02.09.2008 / 15:34:00

Rahşan Ecevit, eşinin mezarının taşınması için resmi başvuruyu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, eşinin mezarının taşınması için resmi başvuruyu Milli Savunma Bakanlığı'na yaptı.

Star'ın haberine göre, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün konuyla yakından ilgilenerek, gerekli işlemlerin yapılması için talimat verdiği öğrenildi.

YÖNETMELİKLE START ALDI

Rahşan Ecevit, 11 Kasım 2006 tarihinde eşi Bülent Ecevit'in defnedildiği Devlet Mezarlığına hiç gitmemiş ve ziyarette de bulunmamıştı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Devlet Mezarlığı Kanunu gereği çıkarılan uygulama yönetmeliğiyle mezar yeri değişikliğine imkan tanınmış oldu. Yönetmelikte, aileden birisinin isteği olması halinde Başbakan ya da Meclis Başkanlarının mezar yerinin Devlet Mezarlığı dışına taşınmasının önü açılmıştı.

MEZAR YERİ AHLATLIBEL...

Rahşan Ecevit'in Milli Savunma Bakanlığı'na yaptığı başvurusunun sonuçlanmasının ardından Çankaya Belediyesi ile temasa geçerek mezar yerini kesinleştireceği öğrenildi. Mezar yerinin Çankaya Belediyesi sınırları içinde bulunan Ahlatıbel park alanında olacağı öğrenildi.

YEREL SEÇİM ÖNCESİ ÇÖZÜMLENECEK

Rahşan Ecevit'in yerel seçimlerden önce mezar yeri ile tüm işlerini tamamlamak istediği belirtildi. Yerel seçimlerde olası bir belediye başkanı değişikliği olabileceği endişesiyle işlemlerin kısa sürede yapılması planlanıyor.

BEKLETMEK İSTEMİŞTİ

Eşinin 6 Kasım 2006 tarihinde ölümünün ardından mezar yeri tartışmaları da başlamıştı. Rahşan Ecevit, mezar yerinin Devlet Mezarlığı olmasını istememiş, Eymir Gölü yakınında bir yere defin yapılmasını talep etmişti. Ancak o günlerde cenazenin beklemesinin yanlış olacağı söylenmiş, Rahşan Ecevit'e baskı yapılmıştı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Rahşan Ecevit'e, " Devlet Mezarlığına defnedelim. Siz daha sonra uygun bir yere taşırsınız. Ama bir an önce defin işlemini yapalım" önerisi üzerine ikna olmuştu.

ÇİFT GÜVERCİN FİGÜRÜ

Çok sade bir şekilde yapılması planlanan mezar yerine 'çift güvercin figürü' şeklinde bir heykelcik konulması planlanıyor. Heykeltıraşların üzerinde yapacağı çalışma doğrultusunda belirlenecek figürler konusunda son kararı yine Rahşan Ecevit verecek. Yine Ecevit'in en çok sevdiği şiirlerinden bir dizenin de anıt mezar yerine konulması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*