Ecevit'in projesini kara kış yerle bir etti

  • Giriş : 02.03.2008 / 14:33:00

Eski başbakanlardan rahmetli Bülent Ecevit'in üretim ve istihdam sağlayarak köylerde şehirler oluşturulması için örnek uygulamanın yapıldığı Ordu'nun Mesudiye ilçesine bağlı Dayılı köyündeki ağaç işleri fabrikası çatısında biriken karın etkisi ile çöktü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tesissin duvarları yıkılıp kirişleri patlarken, çatı örtüsü olarak kullanılan köpük karışımı sac levhalar kağıt gibi yırtıldı. Çökme sebebiyle fabrika içinde bulunan makinelerde de zarar meydana geldi.

Köykent Kooperatifi Başkanı Birol Mengü, zarar ettiği için 1,5 yıl önce tesiste üretimi durdurklarını aktararak, "Biz iyi ki üretimi durdurmuşuz, yoksa burada mal yanı sıra can kayıplarımız da olacaktı. Bir rüya görmek için çıkılan yolda acıların en büyüğünü yaşayacaktık. Gerçi şimdi de acı içinde içimiz yanıyor. Bizim atalarımızdan kalan tahta samanlıklar 50-100 yıldır ayakta iken nasıl olur da bu fabrika yıkılır anlayamıyoruz." dedi. Bilirkişinin yıkılmasının sebebi ile ilgili olarak rapor hazırlamasını talep ettiklerini dile getiren Mengü, raporun sonucuna göre inşaatı yapan firma ve yapıya kabul onayını veren heyet hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Orman Ürünleri Fabrikası, 9 köyden bütün insanların ortak yapılması ile kurulduğu için köylüler aynı zamanda fabrikanın sahibi konumunda. Onlarda yaşananlar karşısında hayal kırıklığı ve umutsuzluk içinde. Bazıların görüşleri ise şöyle:

Temel Nur: Fabrikanın temelinin olmadığı ortaya çıktı. Burada yaşanan nedir, insanların hayatları ile hayalleri ile oynamak değil midir? Bir başbakanın açtığı bir bina başka hiçbir binaya bir şey olmazken nasıl yıkılır? Bunda bir kusur var, kusurluların ortaya çıkarılmasını istiyoruz.

Ali Sapan: Ben buraya ortak yapılmışım yani aynı zamanda buranın yüzlerce sahiplerinden biriyim. Benim samanlığım duruyor ama fabrikam içler acısı bir durumda yerle bir olmuş. Eğer yapamıyorlardıysa bana deselerdi ben yapardım. Hem de bu kadar çabuk yıkılmazdı. Dilerim bu aşamaya gelene kadar böyle çalışan büyüklerimiz bu facianın kabahatlilerinin ortaya çıkarılmasında aynı çalışma biçimine devam ettirmez.

Dursun Çiftçi: Burada neyin olup neyin olmadığı ortada her şey görülüyor hele görmek isteyene duymak isteyene her şey apaçık. Biz devletin makamlarında bulunan kişilerden bu işin sorumlularından bu facianın hesabının sorulmasını bekliyoruz.

Kaya Yılmaz: Burasının temeli bataklık, bizi dinlemediler fabrikayı buraya yaptılar. Daha rahmetli Ecevit'in açılışını yapacağı günün bir gün öncesinde burası çökmeye başladı. Fabrikanın temelinde çöken yerleri alçı ile kapattılar. Çok yazık oldu, burasını bana göre köylerde şehirlerin bir örneği değil Türkiye'de sahtekarlığın bir örneği diye herkesin ziyaretine açmak gerek. Böyle çatı mı olur? Çocuklar bile eli ile parçalıyor. Buranın kış memleketi olduğunu bilmeyen mi var?

Murat Coşkun: Biz burayı yapan firma ile birkaç kez mahkemelik olduk ama mahkeme taleplerimizi geri çevirdi. Biz buranın sağlam olmadığını tamir edilmesi gerektiğini söylüyorduk.

Yılmaz Yıldırım: Gerçekten acı çekiyoruz buranın yenden çalışır hale gelmesi için başbakanımızdan destek bekliyoruz.

Cihan Gülen: Ben ileride burada çalışma umuduyla meslek lisesine gittim ama önce kapandı sonra da yıkıldı, hayallerim de yıkıldı. Ben belki bundan sonra kendimi kurtarmak için İstanbul'a çalışmaya gidebilirim.

Ali Mert: Bizim devletimiz yatırım yapıyor ama kontrol yapmıyor eğer kontrol yapsa idi bu acı sonuç şimdi ciğerimizi yakmazdı. Biz burada kimin kabahati varsa onlardan davacıyız. Eğer devlet büyüklerimiz de bu çabada bize destek vermeyecekse çok yazık. Burası göçü durduracaktı şimdi bu hali ile hızlandıracak. Buranın çalışanları ne yapacak, mecbur buralardan gidecekler.

Orman Ürünleri Fabrikası'nın temeli 200 yılında atıldı, açılışı 2001 yılında Bülent Ecevit tarafından yapıldı. Fabrika o zaman 650 bin YTL'ye mal edildi. Ecevit, eşi Rahşan Ecevit ile birlikte fabrikanın açılışını yaptıktan sonra bahçeye birer de çam fidanı dikti. Bugün Rahşan Ecevit'in diktiği fidan yaşarken Bülent Ecevit'in fidanı ise kurumuş. Orman Ürünleri Fabrikası'nda üretim 1,5 yıldır zarar ettiği gerekçesi ile durdurulmuştu. Köykent kapsamında Mesudiye'nin Esatlı, Ilışar, Çardaklı, Kışlacık, Türkköy, Göçbey, Dayılı, Çavdar ve Yuvalı köylerinde yollar asfalt yapıldı; elektrik, su, telefon ve internet getirildi; Futbol, Basketbol sahaları, çocuk oyun alanları ve okullar yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious