Ecevit'in siyasi yaşamından kesitler

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Türk siyasi yaşamında ''Karaoğlan'' olarak anılan ve ''Üçüncü Adam'' yakıştırması yapılan Bülent Ecevit, siyasetin son yarım asırlık dönemine damga vuran simge isimlerdendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KARAOĞLAN LAKABI
Karaoğlan lakabının öyküsünü kendisi şöyle anlatıyor: "İstanbul'dan Ankara'ya gelirken Kaynaşlı civarında durmuştuk. Kalabalığın arasında bir yaşlı köylü kadını önüne çıkana beni sorarmış. ''O Karaoğlan nerede?'' diyerek... İşte ''Karaoğlan'' lakabımın kaynağı budur.

İZMİR SUİKASTI
Ecevit çifti, 29 Mayıs 1977'de seçim gezisi için bulundukları Çiğli Havaalanı'nda suikast girişimine maruz kaldı. Ecevitler'in zarar görmediği olayda CHP İzmir İl Başkanı ağır yaralandı. Başbakan olmasına rağmen, olayın üzerindeki esrar perdesi ise aralanamadı.

ERİCA'YLA 70 YIL
Ecevit, kitaplarını ve şiirlerini dillere destan Erica marka daktilosuyla yazdı. Yaklaşık 70 yıl kullandığı daktilosunu 2003'te ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi'ne bağışladı.

DSP KURULUYOR
Siyasi yasağından dolayı DSP'nin kuruluşunda doğrudan görev alamadı. 14 Kasım 1985'te kurulan partinin başına eşi Rahşan Ecevit geçti. Yasağın 6 Eylül 1987'deki referandumla kaldırılması üzerine, 13 Eylül'de genel başkanlığı eşinden devraldı.

EN UZUN KOALİSYON
Siyasi tarihin uzun koalisyonu onun uzlaşmacı kimliği sayesinde kuruldu. DSP-MHP-ANAP koalisyonu üç buçuk yıl sürdü. Başbakanlığını yaptığı 57. koalisyon hükümeti, bu süre zarfında iki deprem ve iki ekonomik krizle yüzleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious