Ecevit'in yayınlanmamış fotoğrafları

Ecevit'in yayınlanmamış fotoğrafları .13160
  • Giriş : 22.12.2007 / 17:52:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:39:25

DSP Ankara İl Başkanlığı, Karaoğlan'ın yayınlanmamış fotoğraflarından oluşan sergiyi halka açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin Karaoğlan'ı, ölümünün 1. yılında, hatıraları canlı tutmak için fotoğraflarıyla anıldı. Ecevit, kimi zaman mahkeme salonunda görülüyor fotoğraflarda kimi zaman miting alanlarında sesleniyor halka. Sergide, 81 yıllık koca çınarın bugüne kadar hiç yayınlanmamış fotoğraflarıyla inişli çıkışlı yaşamının kısa öyküsü gözlen önüne seriliyor.

Kıbrıs Fatihi, Karaoğlan,"Ortanın solu" söylemini ortaya atan, DSP Onursal Başkanı Bülent Ecevit'in 81 yıllık yaşamı, arşivin tozlu raflarından gün yüzüne çıkarıldı. Ölümünün 1. yılında ortaya çıkarılan fotoğraflar, çocukluktan gençliğe, evlilikten siyasi yaşamına kadar Ecevit'in hayatını siyah-beyaz karalerde canlı tutuyor.

Ecevit, ressam Fatma Nazlı ile doktor Mehmet Fahri Ecevit'in tek çocuğu olarak dünyaya geldiğinde takvimler 28 Mayıs 1925'i gösteriyordu. Temiz yüzlü, narin yapısıyla objektiflere ilk gülümsediğinde küçük Bülent henüz 3 yaşındaydı.

Bebeklikten çocukluğa geçtiğini, bu 8-9 yaşlarındaki denizci üniformalı ve at üstündeki şortlu Ecevit fotoğrafları kanıtlıyor sanki, yüzündeki değişmeyen ifadesiyle. Hep sakin hep masum Robert Kolej günleriyse gençliğinin en deli dolu anlarıdır Ecevit'in. Arkadaşlarıyla çekilen fotoğrafları da bunun en güzel kanıtıBir tiyatro oyununun sahnelenmesi sırasında başlayan Rahşan Aral'la olan aşkları, 1946'da evlilikle sonuçlandı. Hayatın her anında yan yana omuz omuzadır artık Ecevit çifti. Siyasi yaşamının 70'li yıllarında mavi gömleği ile artık halkın arasındaki yerini almıştır. O günlere ait bu fotoğrafsa siyasetin sert yüzünü gösterir politikacı Ecevit'e. Bazen bir traktörde bazen domates sandıklarının üstünde seslenir halka. Bazen onlardan biri olur, yer alır aralarında. Belki de en zor dönem, 80 ihtilali ve devamıdır Ecevit için. Mahkeme günleri görünür Ecevit'e, arkasında yine Rahşan Ecevit destektir eşine.

Daha bir çok fotoğraf Siyah-beyaz, geçmişten günümüze Anıları taze tutmak, unutmamak için DSP Ankara İl Başkanlığı'nda, bir tarihin satır aralarında her gün gezilebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious