Ecevit’in ziyaretçisi 100 bine ulaştı ZAMAN

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in Gülhane Askerî Tıp Akademisi’ndeki tedavisi sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açılan anı defterlerine yaklaşık 40 bin kişi duygu ve düşüncelerini yazdı. 35 defter tamamen doldu. Demokratik Sol Parti yöneticileri, yaşanan ziyaretçi yoğunluğunun Ecevit’in ‘dürüst ve demokrat’ kişiliğinden kaynaklandığını belirtiyor. Basın mensupları ve DSP örgütlerinin GATA önündeki bekleyişi de sürüyor. Keçiören Belediyesi, kurduğu çadırda ziyaretçi ve gazetecilere yirmi dört saat çay ve kahve ikramında bulunuyor. Hastaneden dün yapılan açıklamada ise Ecevit’in koma durumunun devam ettiği, hayati tehlikesinin sürdüğü kaydedildi. Solunum cihazına bağlı olan eski Başbakan’ın bilinci kapalı. Göz kırpma ve yutkunma hareketlerinin yanı sıra ağrılı uyarılara tepki veriyor. Ancak doktorlara göre, Ecevit’in kortikal (tanıma, bilinçlilik) fonksiyonları henüz geri dönmedi.

Sağlık sorunlarına rağmen, Danıştay Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in cenaze törenine katılan ve bu nedenle beyin kanaması geçiren Ecevit’in, GATA’daki tedavisi sürerken, ziyaretçi akını da devam ediyor. Hastaneye gelerek Ecevit’in sağlığına kavuşması için dua edenlerin sayısı 100 bine ulaştı. Ecevit’in tedavi altına alındığı günden bu yana GATA’da bekleyişini sürdürenler arasında bulunan DSP Altındağ İlçe Başkanı Durak Karabulut, Ecevit hastaneden sağ salim çıkana kadar nöbetlerinin devam edeceğini belirtiyor.

GATA, dün yazılı bir açıklama yaparak Ecevit’in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu bildirdi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Ecevit’in, bilinci kapalı, spontan solunumu olmasına karşın mekanik ventilatörle, trakeostomi (soluk borusuna yerleştirilen tüp) yoluyla desteklenmekte, spontan göz kırpma ve yutkunma hareketleri gözlenmekte, ağrılı uyaranlarla sol tarafında daha belirgin olmak üzere hareket olmakta, ancak Ağrı lokalizasyonu izlenmemektedir. Bu bulgular, Sayın Ecevit’in beyin sapı fonksiyonlarının bütünlüğünün korunduğunu, ancak kortikal (tanıma, bilinçlilik) fonksiyonlarının henüz geri dönmediğini düşündürmektedir. Sayın Ecevit, burun yoluyla midesine yerleştirilen bir tüp vasıtasıyla beslenmektedir. Koma durumu devam etmekte olup hayati tehlikesi sürmektedir.”

Bülent Ecevit’e, adres kısmında, “GATA Komutanlığı karşısında bulunan DSP Kampı” yazılı mektup geldi. Fethi Uluçeten tarafından Bergama’dan gönderilen mektubun zarfındaki alıcı adresi bölümünde, “Sayın Bülent Ecevit, GATA Komutanlığı karşısında bulunan DSP Kampı” ibaresi kullanıldı. Uluçeten, zarfın üzerine “Postacı, bu mektubumu lütfen DSP kampına teslim eder misin¿” diye yazarak, mektubu adresine ulaştıracak postacılardan ricada bulundu. GATA önündeki bekleyişlerini sürdüren DSP’liler ise ilk kez bu şekilde bir mektup aldıklarını belirterek, bunun kendilerini çok duygulandırdığını söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious