Ecevit'ten DP+ANAP'a yeşil ışık!

Ecevit'ten DP+ANAP'a yeşil ışık!.11205
  • Giriş : 06.06.2009 / 23:44:00

Rahşan Ecevit'le birlikte DSP'den ayrılanlar yeni rota için toplantı yaptı. Cindoruk gündeme gelince olay kavga boyutuna vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DSP'den Ecevit ruhu öldü diyerek istifa eden Rahşan Ecevit ile Mücahit Pehlivan, Recai Birgün ve Emrehan Halıcı, yeni rota belirlemek için yaptıkları toplantıda Cindoruk kavgası yaşandı.

DSP'nin kurucu başkanı Rahşan Ecevit ve onunla hareket eden DSP Milletvekilleri Emrehan Halıcı, Mücahit Pehlivan ve Recai Birgün DSP'den istifa etti. Ecevit ve onunla hareket eden milletvekillerinin DP-Anavatan'a gidecekleri konuşuluyor. Önceki gün Ankara'da yapılan özel görüşmede Emrehan Halıcı, Ecevit ile istifa eden milletvekillerine DP Anavatan birleşmesine katılmayı önerdi. Halıcı'nın bu önerisine Mücahit Pehlivan sert tepki gösterdi ve tartışma çıktı. Emrahan Halıcı bu parti yetkilileriyle bir görüşme yapılmadığını belirtmesine rağmen, bu fikre soğuk olmadıklarının sinyalini verdi.

ECEVİTÇİLER KOPTU

DSP'de eski Genel Başkan Zeki Sezer'e karşı mücadele eden ve bu mücadele sonucunda partideki etkinliğini büyük ölçüde kaybeden partinin kurucu başkanı Rahşan Ecevit partiden istifa etti. Ecevit'in partiden ayrılmasından sonra Rahşan Ecevit ile ortak hareket eden DSP Ankara Milletvekilleri Emrehan Halıcı, Mücahit Pehlivan ile İzmir Milletvekili Recai Birgün de istifa etti.

Ecevit ile DSP'li milletvekillerinin istifa kararını önceki akşam Ankara'da yapılan toplantıda aldıkları belirtiliyor. Bu toplantı sonrasında ilk önce Ecevit, sonra Halıcı daha sonra Pehlivan ve en son Birgün istifa etti.

HADDİNİ BİL, KAVGASI

Bu öneriye karşı çıkan Mücahit Pehlivan, DSP'li olduklarını hatırlatarak, “Şimdi biz Zeki Sezer'e karşıydık ve istediğimizi elde ettik. Sezer istifa etti ve yönetimden uzaklaştı. Bu alternatifleri konuşmak doğru değildir” dedi. Pehlivan'ın ifadelerini beğenmeyen Halıcı, “Bunlar boş laf. Cindoruk'u ciddi değerlendirmeliyiz” dedi. Bu sözlere kızan Pehlivan, “Sen nasıl konuşuyorsun. Haddini bil. Kazık kadar adamsın benimle nasıl konuşuyorsun” dedi. Bunun üzerine ortam bir anda gerildi ve toplantı kısa bir süre sonra bitti. Bu gerginlik yüzünden dün Rahşan Ecevit, Pehlivan, Birgün arasında yapılan toplantıya Halıcı katılmadı.

DP-Anavatan şemsiyesine yeşil ışık yaktı

DSP'nin Bülent Ecevit'in çizgisinden ayrıldığı için partiden istifa ettiğini açıklayan Rahşan Ecevit ile DSP'li milletvekillerinin yıllarca Ecevit'e karşı mücadele veren Hüsamettin Cindoruk'un DP ve Anavatan Partisi oluşumuna sıcak baktığı belirtiliyor.

Emrehan Halıcı da bu oluşum içinde yer almaya soğuk bakmadığını açıkladı. Halıcı, toplumda bir arayış olduğunu ifade ederek, bu tür arayış çabalarına olumlu bulduğunu söyledi. Şu ana kadar bu oluşumla bir temasta bulunmadığını belirten Halıcı “Ama önümüzdeki günler, gerçekçi olan, Türkiye'de heyecan uyandırabilecek çabalara, en azından düşünsel katkı verebileceğimizi, onlarla bir takım görüşmeler yapabileceğimizi tahmin ediyorum” diyerek bu oluşuma yeşil ışık yaktı.

Sarıgül seçeneği

Ecevit ile 3 DSP'li milletvekili istifa etmede önceki gece yapılan toplantıda Cindoruk'un partisine katılma konusunda büyük bir tartışma çıktığı öğrenildi.

Toplantıda DSP'de Masum Türker dönemi değerlendirilirken, bu sürecin de Zeki Sezer sürecinden farklı olmayacağı belirtilerek, istifa edilmesi kararlaştırıldı. Bunun üzerine söz alan Halıcı, bundan sonra ne yapılacağı konusunda Ecevit ile milletvekillerine alternatifleri sundu. Halıcı, Cindoruk'un DP'nin başına geçtiğini ve Anavatan ile birleştiğini hatırlatarak, bu partiye katılmayı önerdi. Halıcı, bu öneri dışında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün içinde bulunacağı yeni oluşumu da sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*