Ecevit'ten mayınlı arazi açıklaması

Ecevit'ten mayınlı arazi açıklaması.10504
  • Giriş : 27.05.2009 / 16:35:00

Rahşan Ecevit, ''mayından temizlenecek arazilerin, kamulaştırmadan önceki sahiplerince satın alınmasının doğru olacağını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, mayınlı arazilerin yabancı bir firma tarafından temizlenerek, 44 yıllığına kullanım hakkının kiralanmasına tepki gösterdi.

Bu uygulamanın, toprakların ''bir nevi satılması'' anlamına geldiğini savunan Ecevit, sınır güvenliği açısından ise ''tehlikeyi davet'' olduğunu ileri sürdü.

Mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda İsrail firmasının gündeme gelmesini de eleştiren Ecevit, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Hepimiz biliyoruz ki kutsal topraklar olarak nitelendirdikleri GAP bölgesinin suyuna ulaşabilmek için İsrail yıllardır uğraşıyor. Bunun için de öncelikle Irak'ın kuzeyindeki Kürtlerin Yahudiliği benimsemeleri için çalışıyor. Üstelik Kuzey Irak'taki Kürtlerle Türkiye'nin güneyindeki Kürtlerin birbirlerine yakınlaşmaları ihtimali de karşımızda dururken son birkaç yıldır İsrail'e karşı böylesine teslimiyet içerisinde olmamız ne kadar doğrudur?

Burada sorun, tarım arazilerimizin neredeyse bedavaya getirilerek yabancılara satışına çalışılmasından ileri geliyor. Oysa o topraklar mademki geçmişte kamulaştırılmıştır, doğru olan onları asıl sahiplerinin satın almasıdır.''

Yabancılara toprak satışını da eleştiren Ecevit, şöyle devam etti:

''Ne gariptir ki bugün bir yandan topraklarımızı korumak için şehit veriyoruz, bir yandan da üzeri şehit kanlarıyla sulanmış topraklarımızı devletin kasasına üç-beş kuruş girsin diye satıyoruz. Anayasa Mahkemesinin 'toprağın devletin kurucu unsuru olup satılamayacağı gerekçesiyle' iptal ettiği yabancı toprak satışı yasası yerine AB ve Amerika'yı memnun etme uğruna yasaya ve Anayasa'ya karşı hile yoluyla hazırlanan yeni yasa Meclis'ten geçirilerek toprak satışlarının önü yeniden açılmıştır. Vatan topraklarını satmak ne kadar doğrudur?''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*